Katalog wyszukanych fraz
The miomir show

Czekaj±c na poci±g, który siê spó¼nia

Pawe³ Kêsicki, Niedziela, 12 Sierpnia 2007
Zmniejsz tekst Domy¶lna wielko¶æ tekstu Powiêksz tekst

Wakacje na pó³metku, wiêc wydawaæ by siê mog³o, ¿e ka¿dy kto ma wolne stara siê uciec z miasta. Jednak toruñskie dworce nie prze¿ywaj± oblê¿enia.
image

Na toruñskim Dworcu G³ównym PKP zdecydowanie wiêcej pasa¿erów wysiada i mknie do taksówek i autobusów

- Kiedy¶ by³o tu przyjemniej, a teraz jest pusto i cicho - martwi siê pani Bogumi³a, siedz±c w poczekalni na toruñskim Dworcu G³ównym PKP. - Przed laty, gdy prawie codziennie je¼dzi³am poci±gami i czeka³am tu na nie, by³a przynajmniej ¶wietlica.

Mimo ¿e dworcowa poczekalnia jest niewielka, wolnych miejsc nie brakuje. Na poci±g czekaj± pojedyncze osoby. Nikt nie pomy¶la³by, ¿e s± wakacje. Nie widaæ kolonistów. Nie widaæ roze¶mianych grup m³odzie¿y ani nikogo z gitar±.

Brakuje studentów

- Latem wiêcej jest rodziców z dzieæmi - mówi pani pracuj±ca w kiosku. - Za to studentów i m³odzie¿y du¿o mniej. Oni dominuj± podczas roku akademickiego.

Potwierdza to Ania, która sama jest studentk±.
Reklama
Najwiêkszy wybór ozdób ¶wi±tecznych w Toruniu.

- Dla nas poci±g to podstawowy ¶rodek transportu - mówi. - Teraz ludzi jest znacznie mniej, bo i poci±gi rzadziej je¿d¿±.

Nawet na pospieszny odje¿d¿aj±cy do Gdyni oczekuje niewiele osób. Zdecydowanie wiêcej wysiada i mknie w kierunku taksówek i autobusów. Niestety, musz± jeszcze przej¶æ przez tunel, o którym trudno powiedzieæ cokolwiek dobrego. Mimo to podró¿ni nie narzekaj± na brak porz±dku. Jaki jest toruñski dworzec? Smutny, szary, nudny, ale przynajmniej czysty - padaj± odpowiedzi.

- Toruñski dworzec jest bardzo przeciêtny - ocenia Ania. - Studiujê w Poznaniu i tamtejszy ma znacznie wy¿szy standard.

Zupe³nie inaczej oceniany jest niewielki, ale nowoczesny dworzec autobusowy PKS Connex.

- Jest du¿o lepiej, ni¿ wtedy, gdy by³am m³oda - twierdzi pani Wanda z Ciechocinka. - Wtedy by³ okropny, a teraz o toruñskim dworcu mogê powiedzieæ jedno: jest piêkny!

Latem w dworcowej poczekalni, równie¿ nie widaæ nadmiaru podró¿nych. Ci wybieraj± oczekiwanie na zewn±trz, tym bardziej ¿e pogoda dopisuje.

- Jest du¿o lepiej ni¿ wcze¶niej. Podoba mi siê, ¿e mo¿na zje¶æ co¶ ciep³ego - mówi Ania z M³awy, która studiuje w Toruniu. - Jednak, jak na ilo¶æ kursów, parking dla autobusów powinien byæ wiêkszy. Niekiedy bywa tu zbyt t³oczno.

Ruch na toruñskim dworcu autobusowym jest mniejszy ni¿ przez resztê roku. Ubywa znaczna liczba uczniów doje¿d¿aj±cych do szkó³ w Toruniu. Mniej jest te¿ doros³ych, pracuj±cych w naszym mie¶cie, którzy akurat wziêli wakacyjne urlopy. Dostrzega to pani Kasia, pracuj±ca w kiosku papierniczym.

W autobusach bez t³oku

- Ludzi jest du¿o mniej. Nie ma studentów i uczniów, a grupy zorganizowane zdarzaj± siê rzadko - mówi.

Letnia atmosfera na toruñskich dworcach nie ró¿ni siê niczym od tej w innych porach roku. Je¶li w ogóle mo¿emy mówiæ o jakiejkolwiek atmosferze.

¬rod³o Nowosci


Brak podanego ¼ród³a, ale moderator ¶pi.
Przepraszam zapomnia³em....
Brak podanego ¼ród³a, ale moderator ¶pi.

Nie siedze na forum 24h na dobê, wiêc nie wszystko mogê sprawdziæ na bie¿±co. Skoro link teraz jest to jest ok.

P.S. Widzia³em, ¿e o 20:47 post Patryka zmoderowa³ £ukasz, czyli na niego mo¿na wszystko zrzuciæ


£ukasz ju¿ wiem co zrobi³...
http://www.nowosci.com.pl...ion=1&IdTag=387

Ma³gorzata Oberlan, Niedziela, 12 Sierpnia 2007

Starodawnym poci±giem przez Bory Tucholskie i Pojezierze Brodnickie? Tak! - S± na to pieni±dze z Unii Europejskiej - zapewnia marsza³ek. A pierwsze gminy ju¿ staraj± siê o dotacje.

- Wsiadamy do starego poci±gu, jedziemy spacerowo - jakie¶ 20 kilometrów na godzinê. Stajemy nad Zalewem Koronowskim, podziwiamy widoki i smakujemy regionaln± rybkê. Po drodze jeszcze przystanki przy starej bocznicy, w muzeum kolejnictwa i miniobserwatorium astronomicznym, urz±dzonym w starej wie¿y ci¶nieñ - roztacza wizjê Jacek Czerwiñski, wójt gminy Gostycyn w Borach Tucholskich.

Wspólnie z gminami Lubiewo i ¦wiekatowo zawi±za³a ona stowarzyszenie „Zapomniany szlak”. Jego celem jest ocalenie od zapomnienia kolejowych szlaków okolicy i zabytków z nimi zwi±zanych poprzez uruchomienie linii turystycznych. Nie chodzi o regularny ruch pasa¿erski, ale sezonowe przeja¿d¿ki zabytkowymi poci±gami na trasie Terespol Pomorski - Pruszcz Bagiennica. Ta druga miejscowo¶æ to typowa osada kolejowa. Poci±g pasa¿erski przejecha³ têdy ostatni raz na pocz±tku lat 90. Ku rozpaczy mieszkañców i turystów, niszczej± zabytkowa infrastruktura dworca, XIX-wieczny magiel, parowozownia i wie¿a ci¶nieñ. Piêkno dostrzegli w nich pasjonaci z Warszawy z Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. Zaczê³y siê burze mózgów w terenie.

- Tak to siê wszystko zaczê³o. Teraz jeste¶my na etapie starañ o pieni±dze. Sk³adamy projekt warto¶ci 10 mln z³otych do Regionalnego Programu Operacyjnego i bêdziemy czekaæ na decyzjê - koñczy wójt Gostycyna.

- S± na to pieni±dze z Unii Europejskiej - mówi marsza³ek Piotr Ca³becki. - Wraca dobra moda na przywracanie sk³adów parowozowych. Chcieliby¶my w ten sposób uatrakcyjniæ dwa p³uca naszego województwa: Bory Tucholskie i Pojezierze Brodnickie. Romantyczne wielkie maszyny w starym stylu mog± wróciæ na szlak.

Druga linia turystyczna biec mia³aby z Kowalewa Pomorskiego przez Golub-Dobrzyñ do Brodnicy.

- ...I do I³awy przez Nowe Miasto Lub., plizzzz - seba

- Wiele zale¿y od aktywno¶ci gmin i powiatów, które mog± siê ubiegaæ o unijne pieni±dze - podkre¶la Tomasz Moraczewski, naczelnik transportu w Urzêdzie Marsza³kowskim, a razem pasjonat kolei. - Mo¿e rozwa¿y³oby ten pomys³ tak¿e miasto Toruñ? Jednodniowa wycieczka zabytkowym poci±giem do Brodnicy mo¿e byæ przecie¿ prawdziw± atrakcj± dla turysty.
Tomek móg³ powiedzieæ ¿e prawdziw± atrakcj± dla Mi³o¶ników Kolei....
£ukasz ju¿ wiem co zrobi³...
No, tekst by³ tak ogromny, ¿e jak go zobaczy³em to dosta³em oczopl±su A co do ¼ród³a to mi to zwisa i powiewa, wiêc siê nie czepiam
Terespol Pomorski - Pruszcz Bagiennica. Ta druga miejscowo¶æ to typowa osada kolejowa. Poci±g pasa¿erski przejecha³ têdy ostatni raz na pocz±tku lat 90.
Szkoda ¿e nie ma mo¿liwo¶ci ¿êby taki poci±g jecha³ dalej t± tras±.. Pruszcz, Obodowo, So¶no, Ostrówek, do Wiêcborka.. w koñcu to ta sama trasa a Wiêcbork jest 100x bardziej turystycznym miastem ni¿ jaki¶tam Pruszcz..;)
Wiem, ¿e pewne starania w kierunku przejêcia linii nr 240 poczyni³o Starostwo Sêpoleñskie kilka lat temu. Niestety, pierwotny zapa³ wygasa³ potem odwrotnie proporcjonalnie do wzrostu ro¶linno¶ci na tej linii...
Swoj± drog± rzeczywi¶cie Terespol Pom. - PB to trochê ma³o. Nale¿a³oby bezwzglêdnie przywróciæ regularne przewozy na Chojnice - Nak³o (mam nadziejê, ¿e PCC/Arriva dostrze¿e potencja³ tej¿e linii), a turystyczn± atrakcj± uczyniæ Wiêcbork - PB - Terespol Pom. - ¦wiecie. W PB móg³by powstaæ skansen kolejowy - lokalizacja i klimat idealny. Zainteresowane by³y tym niegdy¶ w³adze Tucholi, ale skoñczy³o siê na przewiezieniu kilku dygnitarzy drezyn± do Koronowa...
A co do ¼ród³a to mi to zwisa i powiewa, wiêc siê nie czepiam
Brak podania ¼ród³a powoduje, ¿e za autora uznaje siê u¿ytkownika który to napisa³ i jest to plagiat.
Wiem, ¿e pewne starania w kierunku przejêcia linii nr 241 poczyni³o Starostwo Sêpoleñskie kilka lat temu.
241? to nie jest czasami linia Tuchola - Koronowo? i gdzie tu mój powiat;)?

Nale¿a³oby bezwzglêdnie przywróciæ regularne przewozy na Chojnice - Nak³o (mam nadziejê, ¿e PCC/Arriva dostrze¿e potencja³ tej¿e linii)
a moim zdaniem to jednak trochê ¶rednia linia, chyba ¿e by³oby bezpo¶rednie po³±czenie do Bydgoszczy. To wtedy mooo¿ee..

ale wracaj±c do tematu:
turystyczn± atrakcj± uczyniæ Wiêcbork - PB - Terespol Pom. - ¦wiecie.
to jest dobry pomys³, bo sama linia jest do¶æ ciekawa, w dodatku turystyczne pojezierze krajeñskie [Wiêcbork]. No ale odcinek Pruszcz- Wiêcbork niestety NIE JEST przejezdny:/

dopisek:
@matej, post poni¿ej:
mówi±c nieprzejezdny mia³em na my¶li G£ÓWNIE deficyt szyn, bo zielenina to pó³ biedy.
No ale odcinek Pruszcz- Wiêcbork niestety NIE JEST przejezdny:/

To ¿e jest zaro¶niêty to nie nowina, ale pewnie ju¿ jakie¶ kradzie¿e go nie ominê³y, tym bardziej, ¿e ostatni poci±g jecha³ tamtêdy 10 czerwca 2000 roku ...

241? to nie jest czasami linia Tuchola - Koronowo? i gdzie tu mój powiat;)?

Sorki, mia³em na my¶li 240. Ju¿ poprawiam...
Wiêcej poci±gów po³±czy nas z Bydgoszcz±

PKP Przewozy Regionalne obni¿aj± koszty us³ug w regionie. - Ni¿sza cena pozwoli na du¿± czêstotliwo¶æ po³±czeñ na linii Bydgoszcz-Toruñ - mówi Beata Krzemiñska, rzecznik Urzêdu Marsza³kowskiego.
Toruñski dworzec PKPPKP PR jako jedyna firma wziê³a udzia³ w przetargu na przewozy pasa¿erów na regionalnych trasach zelektryfikowanych oraz na linii Bydgoszcz-Toruñ. To ju¿ drugi konkurs na kolei, który og³osi³y w³adze województwa. Pierwszy zosta³ uniewa¿niony w czerwcu br., bo Przewozy Regionalne za¿±da³y zbyt wysokiej ceny za swoje us³ugi. Spó³ka chcia³a wówczas 6,53 z³ dop³aty do ka¿dego przejechanego przez poci±g kilometra na trasie z naszego miasta do Torunia oraz 11,03 z³ na pozosta³ych liniach. Tym razem spu¶ci³a z tonu. Zaproponowa³a nowe stawki: 6,50 z³ i 10,82 z³.
- Choæ ró¿nice kwot wydaj± siê niewielkie, w ogólnym bilansie w grê wchodz± oszczêdno¶ci liczone w setkach tysiêcy z³otych rocznie - mówi Krzemiñska. - Wed³ug wstêpnych wyliczeñ, bêdzie to nawet ponad pó³ miliona z³otych. Po dodaniu oszczêdno¶ci zwi±zanych z prze³amaniem monopolu przewozowego PKP i przejêciem po³±czeñ na liniach niezelektryfikowanych przez konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Poland, suma ta ro¶nie do 10 mln z³.
Urz±d Marsza³kowski twierdzi, ¿e ni¿sza cena pozwoli na wiêksz± czêstotliwo¶æ po³±czeñ na linii Bydgoszcz-Toruñ. W godzinach szczytu komunikacyjnego poci±gi bêd± je¼dziæ co kwadrans, a poza szczytem - co pó³ godziny.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Toruñ

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4404068.html
Cytat: Urz±d Marsza³kowski twierdzi, ¿e ni¿sza cena pozwoli na wiêksz± czêstotliwo¶æ po³±czeñ na linii Bydgoszcz-Toruñ. W godzinach szczytu komunikacyjnego poci±gi bêd± je¼dziæ co kwadrans, a poza szczytem - co pó³ godziny.

Czy ja ¶niê? Przecie¿ to jak w Holandii...
Bosz, a towarki to beda chyba w nocy tylko smigac. Przeciez odstep z Cierpic do Przylubia i dalej do Solca przy takiej szlakowej to akurat na szczyt osobowek. Chyba, ze przez Chelmze i Unislaw hyhy.
Po raz pierwszy na tym forum chcialbym cos powiedziec ale nie moge... Tzn. kolegom bym mogl jak najbardziej ale...
Do admina!
Proponuje rozwazyc koniecznosc wprowadzenia dzialu widocznego tylko scislemu gronu forumowiczow...
reszte moge wyjasnic kolegom na gg lub priv
Referendum dla Cichosza

Ma³gorzata Oberlan, Wtorek, 21 Sierpnia 2007
Zmniejsz tekst Domy¶lna wielko¶æ tekstu Powiêksz tekst

- Czy uwa¿asz, ¿e Mieczys³aw Cichosz powinien zostaæ na stanowisku dyrektora PKP Przewozy Regionalne? 443 osoby, czyli ponad po³owa kolejarzy, odpowiedzia³y „tak”.

- Wynik nas cieszy i podtrzymuje w przekonaniu, ¿e to co robimy jest s³uszne - podkre¶la Iwona Ga³±ska z Miêdzyzak³adowego Zwi±zku Zawodowego Kolejarzy PKP PR w Bydgoszczy. Ten najliczniejszy spo¶ród 6 dzia³aj±cych w zak³adzie zwi±zków (222 osoby), zjednoczy³ siê z czterema innymi w komitecie broni±cym szefa PKP PR. Wspólnie dysponuj±c g³osami 450 cz³onków.

Przypomnijmy, ¿e Mieczys³aw Cichosz zosta³ przez Andrzeja Wacha, prezesa PKP SA, odsuniêty od pe³nienia funkcji do czasu wyja¶nienia konfliktu dotycz±cego jego osoby. Wp³yw na tak± decyzjê mia³a z pewno¶ci± Solidarno¶æ PKP PR (151 cz³onków), domagaj±ca siê personalnych konsekwencji za przegrany przetarg kolejowy i wpuszczenie na teren województwa prywatnego przewo¼nika PCC Rail/Arriva. W¶ród wymienianych przez zwi±zkowców osób odpowiedzialnych za tê pora¿kê znalaz³ siê nie tylko dyrektor kujawsko-pomorskich przewozów regionalnych, ale i wysoki rang± pracownik z Warszawy, zajmuj±cy siê kontaktami z klientami kluczowymi. Ciê¿ka rêka szefa dosiêg³a, jak na razie, tylko Mieczys³awa Cichosza.

Referendum kolejowe trwa³o przez ca³y ubieg³y tydzieñ. Pracownicy PKP PR z Bydgoszczy, Torunia, Grudzi±dza i innych miejscowo¶ci imiennie „odhaczali siê” na listach i tajnie g³osowali. Wczoraj od rana trwa³o wielkie liczenie. Oto wyniki: na 871 zatrudnionych g³osowa³o 521 (w trakcie referendum 176 osób by³o na urlopie lub chorobowym). Za pozostaniem Cichosza by³y 443 osoby, przeciw - 76, a 2 g³osy by³y niewa¿ne. - Co dalej? Po 27 sierpnia, kiedy prezes Wach wróci z urlopu, chcemy siê z nim spotkaæ i przedstawiæ te wyniki. Od pocz±tku stoimy na stanowisku, ¿e Mieczys³aw Cichosz nie odpowiada za przegrany przetarg, bo stawki cenowe do oferty przygotowywano w Warszawie, a nie w Bydgoszczy - mówi Iwona Ga³±ska. - Protest na kolei to ostateczno¶æ. Bêdziemy negocjowaæ, korzystaæ z przewidzianych prawem rozwi±zañ sporu.

Naukê z pora¿ki koleje pañstwowe ju¿ wyci±gnê³y. W drugim, og³oszonym przez marsza³ka województwa przetargu, na linie zelektryfikowane i po³±czenie Toruñ-Bydgoszcz, nie mia³y co prawda ¿adnej konkurencji, ale z ceny spu¶ci³y. Zamiast dop³at do kilometra w wysoko¶ci 6,53 z³ (T-B) i 11,03 z³ (zelektryfikowane), zaproponowa³y 6,50 i 10,82 z³. Ró¿nica niby niewielka, ale w ogólnym rozrachunku pozwoli zaoszczêdziæ województwu kilkaset tysiêcy z³ rocznie.

¬RÓD£O: WWW.NOWOSCI.COM.PL
Do admina!
Proponuje rozwazyc koniecznosc wprowadzenia dzialu widocznego tylko scislemu gronu forumowiczow...

Nasz niezawodny Admin spisa³ siê doskonale - zadzia³a³ b³yskawicznie
Nasz niezawodny Admin spisa³ siê doskonale - zadzia³a³ b³yskawicznie

Czy b³yskawicznie to ja nie wiem Niektórych to kosztowa³o du¿o czasu i sporo nerwów

Czy b³yskawicznie to ja nie wiem Niektórych to kosztowa³o du¿o czasu i sporo nerwów
Chodzi Ci o nasz± konferencjê? Czy mo¿e o to, jak Forum popsu³em na wieczór?
Chodzi Ci o nasz± konferencjê?

Oczywi¶cie. Momentami by³a wyczerpuj±ca i bezsensowna
Kibice ukradli kolejarzom radiotelefon

Kibice GKS Katowice w³amali siê wczoraj do s³u¿bowego pomieszczenia w poci±gu Zduñska Wola - Toruñ i ukradli radiotelefon.
W poci±gu by³o oko³o 300 kibiców pi³karskich GKS Katowice, którzy jechali na drugoligowy mecz do Gdyni. W pewnym momencie kilku z nich wy³ama³o drzwi wej¶ciowe do pomieszczenia maszynisty . Ze ¶rodka ukradli radiotelefon kolejowy z akumulatorem - w³asno¶æ PKP Przewozów Regionalnych w Katowicach. Brak aparatu kierownictwo poci±gu zauwa¿y³o, gdy sk³ad zatrzyma³ siê na stacji w Inowroc³awiu. Natychmiast powiadomi³o Komisariat Policji Toruñ Podgórz. Trwaj± poszukiwania telefonu.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
u to szkoda kto¶ powinien ich wsadziæ do pierdla i zamkn±c
oczywi¶cie pierw zlapaæ nie
Dla takich chamów mówie stanowcze NIE
Bzdury, bzdury i jeszcze raz BZDURY!!
znam sprawe!!
informator pana dziennikarza nie bardzo...
dzis w Nowo¶ciach jest o BiT City zapraszam do lektury
Nadzór nie wpu¶ci³ na tory giganta 09:01 23.08.2007
czwartek

Nie ma taboru, nie ma licencji - tak± zasadê stosuje nadzór wobec przewo¼ników kolejowych, którzy chc± wjechaæ do Polski.

Nad wjazdem na polski rynek kolejowy zapali³o siê czerwone ¶wiat³o. Urz±d Transportu Kolejowego (UTK) mocno selekcjonuje firmy, które chc± wjechaæ na rynek. Podstawowe kryterium - w³asny tabor. Jeszcze kilka lat temu, ¿eby dostaæ licencjê przewo¼nika, wystarczy³a cierpliwo¶æ dla biurokratycznych procedur. Teraz sytuacja siê zmieni³a. I to radykalnie. Z kwitkiem zosta³a odprawiona Veolia Transport Polska, europejski potentat na rynku przewozów pasa¿erskich - drogowych i kolejowych. W Polsce firma dzia³a od kilku lat, lecz na razie zajmuje siê wy³±cznie obs³ug± komunikacji samochodowej (pod nazw± Connex). Kilka miesiêcy temu wyst±pi³a jednak do UTK o przyznanie licencji na przewozy kolejowe. Urz±d wniosek odrzuci³.

Veolia Transport Polska nie przedstawi³a taboru, którym zamierza prowadziæ przewóz osób, zatem nie spe³nia jednego z podstawowych warunków stawianych przewo¼nikom ubiegaj±cym siê o licencjê - mówi Jaros³aw Kiepura, dyrektor biura prezesa UTK.
Dodaje, ¿e nie jest to pierwsza próba wej¶cia przewo¼nika na krajowy rynek, który w 2002 r. uzyska³ wymagan± wtedy koncesjê na przewóz osób, z zastrze¿eniem, ¿e skompletuje potrzebny tabor. Nie zrobi³ tego i koncesjê straci³.
Veolia nie chce komentowaæ ani tamtej sprawy, ani ostatniej decyzji UTK do czasu zakoñczenia sporu przed Wojewódzkim S±dem Administracyjnym, do którego z³o¿y³a odwo³anie.

Zdaniem Adriana Furgalskiego, eksperta z Zespo³u Doradców Gospodarczych TOR, decyzja UTK jest zupe³nie niezrozumia³a.
Chodzi o potê¿nego miêdzynarodowego przewo¼nika, który w ka¿dej chwili mo¿e sprowadziæ do Polski tyle poci±gów, ile bêdzie konieczne. Po co ma to jednak robiæ teraz, ¿eby trzymaæ go gdzie¶ na bocznicy - twierdzi Adrian Furgalski.

Z tego w³a¶nie powodu, wyja¶nia dalej, Veolia nie sprowadzi³a taboru w 2002 r. Teraz, po przetargu w kujawsko-pomorskim, sytuacja zupe³nie siê zmieni³a. Tym bardziej ¿e rozmowy o ewentualnym przejêciu niektórych po³±czeñ kolejowych prowadzi z Veoli± samorz±d Pomorza.

¼ród³o:
Puls Biznesu
Rozmowy z PKP o rozk³adzie jazdy utknê³y w martwym punkcie

Rozmowy na temat uzgodnienia przysz³orocznych kolejowych rozk³adów jazdy -
prowadzone przez samorz±d naszego województwa i samorz±d województwa
pomorskiego z udzia³em operatorów kolejowych, którzy w przysz³ym roku bêd±
obs³ugiwaæ regionalne po³±czenia pasa¿erskie w tych regionach - zakoñczy³y
siê po³owicznym sukcesem. Uzgodnienia dotycz±ce poci±gów miêdzywojewódzkich
zosta³y na razie zawieszone, bo spó³ka PKP Przewozy Regionalne nie
zdecydowa³a siê na ujawnienie swojej dokumentacji.

Spotkanie uzgodnieniowe, którego gospodarzem by³a zarz±dzaj±ca polsk±
pañstwow± sieci± kolejow± spó³ka PKP Polskie Linie Kolejowe, odby³o siê 22
sierpnia w Gdañsku. Za sto³em usiedli przedstawiciele konsorcjum PCC
Rail/Jaworzno Arriva Polska, które od przysz³ego roku bêdzie obs³ugiwa³o
czê¶æ przewozów regionalnych w naszym regionie, przedstawiciele spó³ki PKP
PR, która obs³uguje takie po³±czenia w województwie pomorskim (na podstawie
trzyletniej umowy ramowej), a tak¿e negocjatorzy z urzêdów marsza³kowskich
obu zainteresowanych województw. Kujawsko-Pomorskie reprezentowa³ naczelnik
Wydzia³u Transportu w Urzêdzie Marsza³kowskim Tomasz Moraczewski, Pomorskie
Eugeniusz Manikowski z Urzêdu Marsza³kowskiego w Gdañsku.

Rozmowy by³y trudne i trwa³y ponad sze¶æ godzin. Uda³o siê uzgodniæ
kwestie dotycz±ce po³±czeñ regionalnych, które na koñcowych odcinkach
przekraczaj± administracyjne granice województw. Chodzi o relacje
Tuchola-Chojnice, Laskowice-Czersk, Wierzchucin-Ko¶cierzyna i
Grudzi±dz-Malbork. Przyjêto, ¿e na dwóch pierwszych liniach pasa¿erów woziæ
bêdzie PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska, a na dwóch pozosta³ych przewo¼nik
wybrany przez Pomorskie, czyli PKP PR. Zgoda na takie rozwi±zanie to gest
marsza³ka Piotra Ca³beckiego w stronê kolejowych zwi±zków zawodowych -
umo¿liwi ono bowiem PKP utrzymanie lokomotywowni w Grudzi±dzu, co oznacza
zachowanie zwi±zanych z ni± miejsc pracy.

Problemem pozosta³y natomiast po³±czenia miêdzywojewódzkie, obs³ugiwane
przez poci±gi pospieszne. Operatorem tych po³±czeñ jest wy³±cznie PKP PR, a
odpowiada za nie Ministerstwo Transportu. Przejazdy tych poci±gów maj±
pierwszeñstwo w zajmowaniu torów przed poci±gami regionalnymi. Brak
porozumienia mo¿e oznaczaæ w tym przypadku, ¿e pospieszne "rozjad±" plan
regionalnych po³±czeñ. Poniewa¿ takie poci±gi nie zatrzymuj± siê w
mniejszych miejscowo¶ciach, oznacza³oby to problemy mieszkañców naszego
regionu, doje¿d¿aj±cych kolej± do pracy, do szko³y czy na zakupy.

Istnieje realna gro¼ba, ¿e ten czarny scenariusz mo¿e siê spe³niæ. W
trakcie burzliwej debaty okaza³o siê, ¿e spó³ka PKP PR nie chce ujawniæ
¿adnych oficjalnych dokumentów, pokazuj±cych jej przysz³oroczne plany
dotycz±ce rozk³adu jazdy. Reprezentuj±cy nasz samorz±d wojewódzki naczelnik
Tomasz Moraczewski zaproponowa³ w tej sytuacji, by - na potrzeby tych
negocjacji - uczestnicz±ce w negocjacjach strony udostêpni³y sobie wzajemnie
wykresy planowanych na 2007 r. po³±czeñ. Przedstawiciele PKP PR o¶wiadczyli,
¿e musz± mieæ na to zgodê kierownictwa spó³ki, wiêc negocjacje utknê³y na
razie w martwym punkcie.

- Jeste¶my powa¿nie zaniepokojeni stanowiskiem PKP PR. Nale¿y siê obawiaæ,
¿e grupa PKP, która by³a dot±d monopolist± na rynku przewozów kolejowych,
mo¿e stosowaæ niezbyt czyste zasady gry rynkowej w celu utrudnienia
funkcjonowania konkurencji - komentuje marsza³ek Piotr Ca³becki.

Gdyby tak by³o, nie by³by to pierwszy taki przypadek. Po wygranym
przetargu na przewozy regionalne w Kujawsko-Pomorskiem, PCC Rail/Jaworzno
Arriva Polska chcia³o odkupiæ od jednej ze spó³ek grupy PKP piêæ wagonów.
Choæ s± dowody, ¿e wiele wagonów tej pañstwowej firmy stoi na bocznicach i
niszczeje (patrz zdjêcie wykonane na jednej z bocznic w Toruniu), do
transakcji nie dosz³o. Grupa PKP wola³a raczej straciæ pieni±dze -
niszczej±ce wagony trac± warto¶æ, a konsorcjum chcia³o p³aciæ ¿yw± gotówk± -
ni¿ pój¶æ na rêk± konkurentowi.

Beata Krzemiñska

rzecznik prasowa Urzêdu Marsza³kowskiego

27 sierpnia 2007 r.
Prywatny przewo¼nik porozumia³ siê z PKP

Wiêcej poci±gów pomknie po torach Kujawsko-Pomorskiego ju¿ tej zimy. Od przysz³ego roku natomiast miêdzy Toruniem i Bydgoszcz± ma ich kursowaæ a¿ 59, w szczycie co kwadrans.
Jak ju¿ pisali¶my, na tory w Kujawsko-Pomorskiem w grudniu wyjad± poci±gi obs³ugiwane przez polsko-brytyjskie konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska, które wygra³o z PKP Przewozy Regionalne przetarg na obs³ugê regionalnych przewozów pasa¿erskich w województwie. Zwyciêska firma obawia³a siê problemów ze strony konkurenta. PKP PR obs³uguj± bowiem po³±czenia miêdzy regionami, na których kursuj± poci±gi pospieszne. Te za¶ maj± pierwszeñstwo w zajmowaniu torów. W dodatku nie zatrzymuj± siê na ma³ych stacjach, co z kolei mog³oby utrudniæ ¿ycie mieszkañcom województwa, je¿d¿±cym regularnie kolej± np. do pracy czy szko³y. Na spotkaniu w Ostródzie, w którym uczestniczyli wszyscy dzia³aj±cy w kraju przewo¼nicy kolejowi, uda³o siê jednak osi±gn±æ zadowalaj±cy wszystkie strony konsensus. - Po konferencji wiadomo ju¿, ¿e po 9 grudnia zwiêkszy siê czêstotliwo¶æ kursowania poci±gów na kilku wa¿nych - z punktu widzenia polityki spo³ecznej województwa - regionalnych liniach - mówi marsza³ek województwa Piotr Ca³becki. - Jedn± z nich jest linia Toruñ-Che³m¿a. Obecnie obs³uguje j± 18 poci±gów, w nowym rozk³adzie bêdzie ich 24, w tym dwa pospieszne: Grudzi±dz-Wroc³aw i Wroc³aw-Grudzi±dz, które po drodze zatrzymaj± siê w Toruniu i Che³m¿y.
Samorz±d województwa prowadzi negocjacje na temat obni¿enia ceny biletów na przejazd tymi poci±gami do poziomu op³at za zwyk³y poci±g osobowy.
Realnych kszta³tów nabiera te¿ idea przysz³ej Szybkiej Kolei Metropolitalnej BiT City. W przysz³ym roku miêdzy Toruniem i Bydgoszcz± ma kursowaæ a¿ 59 poci±gów. W szczycie z jednej stolicy województwa do drugiej bêdzie mo¿na pojechaæ co kwadrans.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Toruñ

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4459832.html
Od przysz³ego roku natomiast miêdzy Toruniem i Bydgoszcz± ma ich kursowaæ a¿ 59, w szczycie co kwadrans.
A my¶leli¶cie co to mo¿e je¼dziæ jak ju¿ wprowadz± tyle kursów? No bo Jednostka to zdecydowanie za du¿o przy takiej czêstotliwo¶ci, moim zdaniem..
Od przysz³ego roku natomiast miêdzy Toruniem i Bydgoszcz± ma ich kursowaæ a¿ 59, w szczycie co kwadrans.
A my¶leli¶cie co to mo¿e je¼dziæ jak ju¿ wprowadz± tyle kursów? No bo Jednostka to zdecydowanie za du¿o przy takiej czêstotliwo¶ci, moim zdaniem..

Wg mnie jednostka niebêdzie za du¿o, przy takiej czêstotliwo¶ci mo¿e czê¶æ pasa¿erów autobusów przesi±¶æ siê na poci±gi
Pojedynczy SPOTowski kibelek bedzie odpowiedni. A ja powroce do uciechy, jaka daje mi mysl o wykorzystaniu torow dodatkowych w Cierpicach, Stolcu i Wschodniej Bydzi zapchanych towarami oczekujacych choc chwili odstepu. Moze jakies towarki beda tez przetrasowane... Moze byc ciekawie.
Na pewno taka czêstotliwo¶æ stworzy pewien niespotykany do tej pory w Polsce komfort polegaj±cy na tym, ¿e w ogóle nie trzeba zaprz±taæ sobie czaszki rozk³adem jazdy. Chcesz jechaæ z Tr do Bg czy z Bg do Tr, to idziesz na stacjê, kupujesz ilet, czekasz kilka minut na peronie i poci±g podje¿d¿a. Holandia ma ten luksus od dawna. Rozk³ady jazdy s± co prawda powywieszane, ale patrz± na nie osoby, które podró¿uj± po raz pierwszy. Codzienni pasa¿erowie po prostu id± na peron i zaraz maj± poci±g. Dla przyk³adu rozk³ad dla stacji Delft, po³o¿onej miêdzy Hag± a Rotterdamem:
Odjazdy w kierunku: Den Haag
Odjazdy w kierunku: Rotterdam
Na pewno taka czêstotliwo¶æ stworzy pewien niespotykany do tej pory w Polsce komfort polegaj±cy na tym, ¿e w ogóle nie trzeba zaprz±taæ sobie czaszki rozk³adem jazdy.
SKM 3miasto, WKD BiT City te¿ ma byæ docelowo szybk± kolej± aglomeracyjn±, je¶li poci±g ma odebraæ pasa¿erów KomfortBusom i innym, które kursuj± co 20 - 30 min. to kolej te¿ tak musi je¼dziæ.
W za³±czniku skan rozk³adu kieszonkowego kolei duñskich. Czy tak bêdzie te¿ wygl±da³ rozk³ad dla pasa¿erów BiT?

http://www.nowosci.com.pl...on=10&IdTag=387

Czy ekspresowym pojedziemy jak zwyk³ym?

Micha³ Sitarek, Czwartek, 6 Wrze¶nia 2007

Operatorzy kolejowi i samorz±dowcy na wspólnym spotkaniu w Ostródzie zawarli kompromis. Poci±gi pospieszne nie „rozjad±” planu regionalnych po³±czeñ.

Najwiêcej obaw mieli przedstawiciele konsorcjum PCC Rail/ Arriva Polska, które wygra³o przetarg na obs³ugê przewozów na liniach niezelektryfikowanych.

- Brak porozumienia z PKP móg³ oznaczaæ, ¿e poci±gi pospieszne „rozjad±” plan regionalnych po³±czeñ - mówi rzeczniczka marsza³ka, Beata Krzemiñska. - Poniewa¿ takie poci±gi nie zatrzymuj± siê w mniejszych miejscowo¶ciach, oznacza³oby to tak¿e problemy mieszkañców naszego regionu, doje¿d¿aj±cych kolej± do pracy, do szko³y czy na zakupy. Na szczê¶cie uda³o siê doj¶æ do porozumienia - mówi rzeczniczka.

Co to oznacza dla mieszkañców regionu?

- Od 9 grudnia zwiêkszy siê czêstotliwo¶æ kursowania poci±gów na kilku wa¿nych liniach – mówi marsza³ek województwa, Piotr Ca³becki. - Jedn± z nich jest linia Toruñ-Che³m¿a. Obecnie obs³uguje j± 18 poci±gów, w nowym rozk³adzie bêdzie ich 24, w tym dwa pospieszne relacji Grudzi±dz-Wroc³aw i Wroc³aw-Grudzi±dz. Samorz±d województwa prowadzi negocjacje na temat obni¿enia ceny biletów na przejazd tymi poci±gami do poziomu op³at za zwyk³y poci±g osobowy - dodaje marsza³ek

Lepiej podró¿owaæ ma siê tak¿e miêdzy Bydgoszcz± i Toruniem. W 2008 roku na tej trasie kursowaæ bêdzie 59 poci±gów. W szczycie maj± je¼dziæ co kwadrans.

Poza tym wznowione ma byæ kursowanie poci±gów z Bydgoszczy do Che³m¿y. Ostateczn± decyzjê w pa¼dzierniku lub listopadzie podejmie sejmik.

Niektórzy pasa¿erowie obawiaj± siê jednak k³opotów przy kasie.

- Cieszê siê, ¿e samorz±d wpuszcza na regionalne trasy konkurencjê. Byæ mo¿e bilety potaniej± i przybêdzie po³±czeñ, ale pewnie bêdziemy musieli odwiedzaæ dwie kasy. To mocno skomplikuje podró¿e - narzeka Oskar Jamry z Bydgoszczy.

- Bêdziemy starali siê nie dopu¶ciæ do takiej sytuacji. Sprawa biletów jest w tej chwili omawiana z operatorami przewozów regionalnych - zapewnia Beata Krzemiñska.

Rzecznik PKP Przewozy Regionalne, £ukasz Kurpiewski, twierdzi, ¿e firma jest otwarta na propozycje. - To nie by³aby nowo¶æ. Mamy ju¿ podpisane umowy o wspólnych biletach z przedsiêbiorstwami komunikacji miejskiej w kilku miastach i operatorami zagranicznymi. Tu sytuacja mog³aby wygl±daæ podobnie.
Pojedynczy SPOTowski kibelek bedzie odpowiedni. A ja powroce do uciechy, jaka daje mi mysl o wykorzystaniu torow dodatkowych w Cierpicach, Stolcu i Wschodniej Bydzi zapchanych towarami oczekujacych choc chwili odstepu. Moze jakies towarki beda tez przetrasowane... Moze byc ciekawie.

Jakie¶ parê miesiêcy temu w Cierpicach jeden towar sta³ na torze g³ównym nr 1 pod semaforem, bo szlak by³ "zapchany", a chyba Kopernik ¶miga³ po torze dodatkowym nr 4
Ja siê tak tylko zastanawiam, czy ty 59 poci±gów obejmuje równie¿ sezonowe poci±gi pospieszne oraz sk³ady TLK, oraz takie wynalazki jak kursuj±cy tylko w niedzielê wieczorny przyspieszony osobowy z Torunia do Bydgoszczy. Bo gdyby tak liczyæ, to w obecnym rozk³adzie na trasie Toruñ-Bydgoszcz kursuje ... 58 poci±gów
Bo gdyby tak liczyæ, to w obecnym rozk³adzie na trasie Toruñ-Bydgoszcz kursuje ... 58 poci±gów

...chyba z... towarowymi
Bo gdyby tak liczyæ, to w obecnym rozk³adzie na trasie Toruñ-Bydgoszcz kursuje ... 58 poci±gów

...chyba z... towarowymi

W³a¶nie nie. W kierunku Toruñ-Bydgoszcz jest w ma³ym kieszonkowym rozk³adzie 28 rubryk a w przeciwnej relacji 30. Oczywi¶cie zieje z tego rozk³adu czerwieni± niczym ze sprawdzonego dyktanda napisanego przez dysortografa Ale generalnie pewnie dopiero w grudniu siê przekonamy, co oznacza te 59 po³±czeñ wobec 58 obecnych.
Ale te czerwieñce maj± zapewne okre¶lone dni kursowania. I gdyby kto¶ mia³ tyle zapa³u i nadmiar wolnego czasu, ¿eby wnikliwie przestudiowaæ te uwagi o terminach kursowania, to znalaz³by dzieñ lub przedzia³ czasu, w którym sumaryczna liczba poci±gów miêdzy Bydgoszcz± a Toruniem (w obydwu kierunkach) osi±ga warto¶æ maksymaln±. Pytanie, ile wynosi ta warto¶æ? Czy to jest 58? Pewnie jednak sporo mniej...
No w³a¶nie w tym by³ sêk ca³ego mojego wywodu o sposobie liczenia poci±gów - czy owe obiecywane 59 obejmuje czerwnieñce, tak¿e sezonowe i TLK, czy tylko po³±czenia BiT City plus pozosta³e osobówki. A podana przeze mnie liczba 58 obecnych po³±czeñ obejmuje wszystko jak leci, w³±cznie z TLK z Zakopanego do Gdyni który kursowa³ tylko kilka razy zim± .
Cytat: Jakie¶ parê miesiêcy temu w Cierpicach jeden towar sta³ na torze g³ównym nr 1 pod semaforem, bo szlak by³ "zapchany", a chyba Kopernik ¶miga³ po torze dodatkowym nr 4
Z MK-a na pok³adzie?
I z trzaskajacymi drzwiami
Z MK-a na pok³adzie?

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam

I z trzaskajacymi drzwiami

Oooo tak! Jak mo¿na zwierzynê p³oszyæ z lasu

Cytat: wg
Znaki "stop" znikn± z nieczynnych przejazdów
Akcjê prowadz± wspólnie departament infrastruktury Urzêdu Marsza³kowskiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Efektem przegl±du ma byæ "dostosowanie oznakowañ do obecnej, drogowej i kolejowej rzeczywisto¶ci" - czytamy w komunikacie.

Przegl±dem zajmie siê specjalnie powo³ana komisja. Sprawdzi oznakowanie na wszystkich trasach w województwie: na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. - Akcja ma zwi±zek z dynamicznym wzrostem ruchu kolejowego w naszym regionie - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzêdu Marsza³kowskiego. - Od 9 grudnia na tory wyjedzie kilkakrotnie wiêcej poci±gów nie tylko osobowych, ale te¿ towarowych. Musimy poprawiæ bezpieczeñstwo na przejazdach kolejowych.

Z nieczynnych przejazdów maj± znikn±æ znaki "stop" i inne tablice ostrzegaj±ce przed przeje¿d¿aj±cymi poci±gami. Tam, gdzie tablic brakuje, zostan± dostawione nowe. - Wielu kierowców je¼dzi na pamiêæ - t³umaczy Moraczewski. - Ci, którzy regularnie mijaj± "stopy" na nieczynnych przejazdach, maj± tendencjê do lekcewa¿enia podobnych znaków wtedy, gdy informuj± o realnym zagro¿eniu. Skutki bywaj± czasem tragiczne.

Departament infrastruktury czeka na sygna³y od mieszkañców. Uruchomi³ specjalne konto e-mailowe: kolej@kujawsko-pomorskie.pl, a tak¿e nr tel. 056 656 11 87. Mo¿na tam zg³osiæ niepotrzebne znaki drogowe, a tak¿e miejsce, która nale¿y dodatkowo oznakowaæ.
¼ród³o: http://miasta.gazeta.pl/t...007-10-11-02-06
Skan artyku³u z dzisiejszej "Pomorskiej".
To na dok³adkê kolejny artyku³: LINK
Maksymilianowo - Koronowo....
Czy to nie zbyt piêkne, ¿eby by³o prawdziwe?
Maksymilianowo - Koronowo....
Czy to nie zbyt piêkne, ¿eby by³o prawdziwe?

To tak samo jak z tym sezonowym po³±czeniem do Brodnicy... Przecie¿ odcinek Kowalewo - Brodnica jest ju¿ w PKP Nieruchomo¶ci i ma zostaæ rozebrany
Podró¿ po aglomeracji na jeden bilet

Od nowego roku kupuj±c jeden bilet pojedziemy komunikacj± miejsk± w Toruniu i Bydgoszczy oraz kolej± miêdzy dwoma miastami. To pierwszy krok do aglomeracji bydgosko-toruñskiej.
Nad biletem aglomeracyjnym, który ma po³±czyæ dwa najwiêksze miasta Kujawsko-Pomorskiego, pracuje komisja z³o¿ona z przedstawicieli Miejskich Zak³adów Komunikacji oraz magistratów Torunia oraz Bydgoszczy, a tak¿e Urzêdu Marsza³kowskiego i spó³ki PKP Przewozy Regionalne. Rozmowy s± finalizowane i wkrótce powinno doj¶æ do podpisania umowy. - Obecnie negocjujemy szczegó³y - potwierdza Sylwia Kowalska, rzecznik MZK w Toruniu.
- Jest du¿a szansa, ¿e oferta zacznie obowi±zywaæ ju¿ od nowego roku - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzêdu Marsza³kowskiego. - ¯eby by³a jeszcze bardziej atrakcyjna, pomiêdzy miastami bêdzie kursowa³o wiêcej poci±gów ni¿ do tej pory, a stare sk³ady zast±pi± nowe - zmodernizowane.
Jak siê dowiedzieli¶my nieoficjalnie, pasa¿er kupuj±cy bilet aglomeracyjny w Toruniu bêdzie móg³ dojechaæ poci±giem do Bydgoszczy i w tym mie¶cie jeszcze przez godzinê korzystaæ z komunikacji miejskiej (podobne udogodnienia ma mieæ podró¿uj±cy z Bydgoszczy do naszego miasta).
Na razie toruñscy i bydgoscy urzêdnicy nie chc± zdradziæ, ile ma kosztowaæ taki bilet. Jak ustalili¶my, cena ³±czonego biletu normalnego wyniesie prawdopodobnie 10,50 z³, a ulgowego (tylko dla uczniów i studentów) - 6,50 z³. To taniej ni¿ obecny koszt podró¿y kolej± miêdzy obu miastami - 10 z³, i biletu MZK w Toruniu (normalny 2,10 z³) oraz Bydgoszczy (2,20 z³). Przygotowywane s± równie¿ bilety miesiêczne. Wed³ug wstêpnych propozycji, bêdzie je mo¿na kupiæ w dwóch wersjach: na poci±g i jedn± liniê autobusow± w Bydgoszczy lub Toruniu, albo na poci±g i jedn± liniê w obu miastach. Równie¿ i ta oferta bêdzie znacznie tañsza ni¿ przy kupowaniu wszystkich biletów osobno.
Bilet aglomeracyjny to wstêp do budowy BiT City - szybkiej kolei ³±cz±cej Toruñ z Bydgoszcz± - a zarazem pierwszy krok w kierunku integracji aglomeracji bydgosko-toruñskiej. Dziêki BiT-owi podró¿owanie miêdzy dwoma o¶rodkami ma byæ tañsze, szybsze i wygodniejsze. W ten sposób w³adze obu miast, marsza³ek województwa i PKP chc± zachêciæ podró¿nych do korzystania z kolei.
Pokonanie 50 km miêdzy Toruniem a Bydgoszcz±, które w tej chwili trwa godzinê, za kilka lat - po gruntownej modernizacji torowisk - ma zostaæ skrócone o po³owê. Zgodnie z planem prace zakoñcz± siê do 2013 r. Dziêki inwestycji poci±g ma wówczas pêdziæ z szybko¶ci± 120 km na godz. - Szacujemy, ¿e inwestycja poch³onie 600 mln z³, ale nie ucierpi± na tym ani bud¿ety miast, ani regionu - wyja¶nia Moraczewski. - Po³owê zamierzamy zdobyæ z unijnego programu "Infrastruktura i ¦rodowisko", resztê wy³o¿y kolej.
BiT City wyruszy ze stacji Toruñ Wschód przez Toruñ G³ówny, Solec Kujawski, Bydgoszcz G³ówn± do nowo wybudowanej stacji Bydgoszcz B³onie. W kolejnych latach tor ma zostaæ poci±gniêty równie¿ do terminalu pasa¿erskiego portu lotniczego. - Miêdzy Toruniem a Bydgoszcz± codziennie kursuje mnóstwo ludzi, którzy studiuj± lub pracuj± w s±siednim mie¶cie - mówi rzecznik prezydenta Agnieszka Pietrzak. - BiT City i jeden bilet na pewno u³atwi im ¿ycie i jeszcze bardziej zbli¿y oba o¶rodki.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Toruñ

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4652612.html
Ehhhh, czyli jedna Pó³nocny dalej bêdzie le¿a³ od³ogiem
Najlepsza wiadomo¶æ jak± mog³em dzisiaj przeczytaæ
Poki co niestety zadnych prac torowych nie widac. Stan torowiska jest tragiczny. Wychlapy i dziury sa tak duze ze potrafi sie EZT rozwê¿owaæ (swiadkiem inny u¿ytkownik tego forum)...
a stare sk³ady zast±pi± nowe - zmodernizowane.
Które i tak maja Vmax 110km/h, wiec to chyba pomy³ka: poci±g ma wówczas pêdziæ z szybko¶ci± 120 km na godz.
Ale chocia¿ sieæ trakcyjna jest na 160km/h tylko po co??
Ale chocia¿ sieæ trakcyjna jest na 160km/h tylko po co??

Te 160 odno¶nie sieci trakcyjnej, to bym jednak miêdzy bajki w³o¿y³
Samorz±d przeznaczy te¿ 60,4 mln z³ na kolejowe przewozy pasa¿erskie. A¿ 55,7 mln z³ z tej kwoty to dotacje dla spó³ki PKP Przewozy Regionalne i konsorcjum PCC/Arriva. Województwo przeznaczy pieni±dze m.in. na finansowanie trasy Bydgoszcz-Toruñ przez Unis³aw, któr± zamkniêto w 2000 r. Pierwsze poci±gi pokonaj± ten odcinek jeszcze w pierwszej po³owie tego roku. Marsza³ek wyda te¿ 4 mln z³ na sze¶æ lub siedem wagonów doczepianych do autobusów szynowych. Inwestycja wesprze 26 mln z³ z unijnych ¶rodków z RPO.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4820282.html
Czyli, ¿e co ? Samorz±d og³osi przetarg na wagony do szynobusów. Przetarg wygra PESA, która sprzeda województwu wybrane ju¿ przez Arrivê kuszetki ( przerobione zgodnie z sugestiami tej¿e Arrivy, na doczepy z w³asnym ogrzewaniem).
Urz±d Marsza³kowski sfinansuje m.in. przejazd poci±gu WO¦P, z którego TVP3 bêdzie relacjonowaæ przebieg zbiórki pieniêdzy w ca³ym województwie.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4823911.html

Ma jechaæ miêdzy innymi do Aleksandrowa Kujawskiego.
Urz±d Marsza³kowski sfinansuje m.in. przejazd poci±gu WO¦P, z którego TVP3 bêdzie relacjonowaæ przebieg zbiórki pieniêdzy w ca³ym województwie.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4823911.html

Ma jechaæ miêdzy innymi do Aleksandrowa Kujawskiego.

Czy przypadkiem nie mia³ jechaæ?? Jest i rozk³ad...ROZK£AD
Nie ma szynobusów to pewnie bêdzie EN57-20xx. Bo szczerze w±tpie, ¿eby Arriva podjê³a siê takiego wyzwania.

Dodane po kilku minutach:
A wiêc tak jak my¶la³em. Szkoda, ¿e do Ciechocinka nie pojad±.
Wed³ug rozk³adu ca³o¶æ idzie pod sieci±...W niedziele postaram sie i rano i wieczorem jechaæ na zdjêcia...znaczy sie na WO¦P;p
Za GW:
Atrakcj± mia³ byæ tak¿e orkiestrowy poci±g, który wyruszy³ z Torunia, by relacjonowaæ wydarzenia w regionie. Ale wbrew oczekiwaniom organizatorów nie wzbudzi³ zainteresowania. Na ostatnim przystanku w Bydgoszczy czeka³y na niego zaledwie dwie osoby.

To mnie w ogóle nie dziwi. Zwykle szynobusik dociera³ na lokalne, klimatyczne stacyjki, a czêsto tam, gdzie poci±g funkcjonowa³ w¶ród tubylców jedynie we wspomnieniach. Teraz wys³ali "kibelino" pod drutem na g³ównych liniach...
Teraz wys³ali "kibelino" pod drutem na g³ównych liniach...
Bo jakby ariva dala szynobus to juz by wcale nie ujechala tego dnia...
Wiec chyba lepiej ze cos jechalo niz nic...
Oczywi¶cie. Szkoda by³oby przerwaæ tradycjê poci±gu orkiestrowego. Niemniej po prostu rozumiem mniejsze zainteresowanie...
W dzisiejszych nowow¶ciach jest informacja o likwidacjii kilku po³±czeñ w regionie m.in. po¶pieszny Grudzi±dz - Wroc³aw.
Artyku³ wstaw..
Chyba Wokiemu chodzi³o o ten tekst:

Po¿egnanie „Sierpczaka”?

Ma³gorzata Oberlan
Nowo¶ci, 14 Stycznia 2008

Popularny „Sierpczak”, po³±czenia Grudzi±dz-Kwidzyn oraz Toruñ-Zduñska Wola od 1 lutego maj± wypa¶æ z rozk³adu jazdy. Zagro¿ony jest te¿ nowy poci±g po¶pieszny Grudzi±dz-Wroc³aw.

Bój o „Sierpczaka”, czyli poci±g z Torunia do Sierpca, pamiêta wielu podró¿nych. Projekt jego likwidacji przygotowa³a w 2006 roku jeszcze ekipa marsza³ka Waldemara Achramowicza, a „przyklepa³a” w roku 2007 „dru¿yna” Piotra Ca³beckiego. Po gor±cych protestach spo³ecznych nowy marsza³ek po³±czenie przywróci³. Dzi¶ jednak skazuje je na likwidacjê z tego samego powodu, na który powo³ywano siê tak¿e poprzednio: brak dofinansowania ze strony województwa mazowieckiego.

Od 9 grudnia „Sierpczaka” i tak fizycznie nie ma, bo prywatna kolej Arriva PCC wprowadzi³a na tej trasie autobusy. - Odcinek od Torunia do granicy województwa (stacja Skêpe) finansuje Urz±d Marsza³kowski. Za kilkana¶cie kilometrów do Sierpca powinien p³aciæ marsza³ek mazowiecki. Od roku, mimo naszych usilnych starañ, tego nie robi - informuje Beata Krzemiñska, rzeczniczka marsza³ka.

W lutym wiêc Arriva ma nas woziæ tylko do Skêpego. Prawdopodobnie wreszcie szynobusami. Inne powody stoj± za likwidacj± po³±czenia Kwidzyn-Grudzi±dz. Stan torów jest tu katastrofalny. Tempo poci±gów zniechêca pasa¿erów, którzy przesiadaj± siê do autobusów. A mniej sprzedanych biletów, to konieczno¶æ wiêkszej dop³aty do „poci±gokilometrów” z kasy województwa. Piotr Ca³becki mówi wiêc: „nie”.

Kolejne po³±czenie do likwidacji to Toruñ-Zduñska Wola przez Inowroc³aw. Obs³uguj± je PKP. Cztery poci±gi na tej trasie sta³y siê, zdaniem marsza³kowskich urzêdników, narzêdziem szanta¿u.

- PKP Przewozy Regionalne ¿±daj± od nas 1 400 000 z³otych dodatkowo albo poci±gi te znikn± - mówi Beata Krzemiñska.

To jeszcze nie koniec listy znikaj±cych po³±czeñ. Nieoficjalnie dotar³a ju¿ do marsza³ka wiadomo¶æ, ¿e PKP zamierzaj± zlikwidowaæ poci±g po¶pieszny Grudzi±dz-Toruñ-Inowroc³aw-Wroc³aw. Ten „po¶pieszny” pañstwowa kolej wprowadzi³a dopiero w grudniu. Podobno nie cieszy siê zainteresowaniem podró¿nych. Jak widaæ, nowy „po¶piech” nie dostanie szansy, by je zdobyæ.
Artyku³ wstaw..
Mia³em 3 minuty na informatyce ¿eby o tym napisaæ i nie zd±zy³em znale¼æ artuku³u
Cytat: Kolejne po³±czenie do likwidacji to Toruñ-Zduñska Wola przez Inowroc³aw. Obs³uguj± je PKP. Cztery poci±gi na tej trasie sta³y siê, zdaniem marsza³kowskich urzêdników, narzêdziem szanta¿u.

- PKP Przewozy Regionalne ¿±daj± od nas 1 400 000 z³otych dodatkowo albo poci±gi te znikn± - mówi Beata Krzemiñska.

Kto¶ wie mo¿e co¶ wiêcej o tym? Czym siê kieruje PKP przy zamiarze likwidacji tych po³±czeñ? Byliby¶my wdziêczni, ja i wielu moich znajomych wracaj±cych tymi poci±gami z Torunia, Bydgoszczy i nie tylko.
To jest paranoja. Likwidowaæ po³±czenie do Zduñskiej Woli. Tam dru¿yny konduktorskie potrafi³y zrobiæ utarg 1000-1200 z³ w jedn± stronê.
Ale widocznie nie s± rentowne..
Ale widocznie nie s± rentowne..
¯adna linia nie jest rentowna.
Tu chodzi o to, ¿e te poci±gi finansowa³o Ministerstwo Transportu (przebiega³y przez 3 województwa) i nagle zmieniono definicjê poci±gów miêdzywojewódzkiego przez co finansowanie spad³o na samorz±d.
I nie ma sie co dziwic niecheci Urzedu... Pozwole sobie uzyc porownania...

Majac wyliczone 10 pln na 2 piwa w piatkowy wieczor, jak zareagowalibyscie muszac zaplacic 2 zlote za szatnie?
A nie mo¿na po prostu skróciæ ich relacji tylko do Inowroc³awia?
Troszkê nie do koñca rozumiesz to, co siê dzieje z tymi poci±gami teraz... Skracaj±c do Inowroc³awia robisz z nich poci±gi regionalne (nawet wg starej definicji) i tym bardziej przerzucasz finansowanie na samorz±d...

A na marginesie - ja tylko czekam a¿ PR zlikwiduj± te poci±gi. ;]
Co siê przyda z linii Z³otów - Pruszcz

Gazeta Pomorska, 22 stycznia 2008

KRAJNA. Rozmowy z kolej±
Co siê przyda z linii Z³otów - Pruszcz

W³adze PKP widz± sens w utrzymywaniu linii kolejowej Chojnice - Nak³o, ale druga linia na Krajnie Z³otów - Pruszcz jest skazana.

A jej czê¶ci to ³akomy k±sek nie tylko dla z³odziei z³omu, ale i dla samorz±dowców. Lini± Z³otów-Pruszcz od kilkunastu lat poci±gi nie je¿d¿±. Tam, gdzie jeszcze nie ukradziono torów, szyny i podk³ady poros³y zielskiem. I tylko po nasypach i budynkach poznaæ, ¿e têdy kiedy¶ je¼dzi³y poci±gi.

W ¶rodê w³adze Wiêcborka i So¶na rozmawia³y z dyrektorem Ryszardem Badzi±gowskim na peronie trzecim bydgoskiego dworca, gdzie mie¶ci siê siedziba PKP Nieruchomo¶ci, o losie m.in. budynków wzd³u¿ linii Z³otów - Pruszcz.

Dla gmin na tej trasie cenne s± nie tylko budynki, choæ dworce w Sypniewie, So¶nie i Wiêcborku mo¿na by przej±æ i ewentualnie sprzedaæ czy przerobiæ na mieszkania. Znacznie atrakcyjniejsze s± jednak torowiska i grunty. Wiêcbork marzy o torowisku pod obwodnicê, a tak¿e o t³uczniu, którym wysypana jest ca³a linia. - To znakomity materia³ na remonty dróg - mówi burmistrz Pawe³ Toczko. - Zale¿a³oby nam na przejêciu linii, bo wtedy mogliby¶my pomy¶leæ o demonta¿u wiaduktu za Sypniewem, pod którym nie mieszcz± siê tiry.

W Wiêcborku chc± te¿ gruntu przy dworcu. Ul. Z³otowska a¿ do 600-lecia wymaga wyregulowania, ale kawa³ek od skarpy a¿ do os. £opiennik nale¿y do PKP. - Mamy deklaracjê powiatu, marsza³ka Ca³beckiego, ¿e bêdzie wspieraæ nasze zamiary - mówi Toczko. - Oby tylko PKP Nieruchomo¶ci dzia³a³o szybciej.
Do Sierpca i to szynobusem

Marek Nienartowicz
Nowo¶ci, 2 lutego 2008

Mimo zapowiedzi, poci±gi z Torunia nadal kursuj± do Sierpca. Trasê wreszcie obs³uguj± poci±gi. Wcze¶niej je¼dzi³y na niej zastêpcze autobusy.

Rok temu po³±czenie Toruñ-Sierpc zosta³o zlikwidowane, gdy¿ samorz±d wojewódzki nie doszed³ do porozumienia z PKP Przewozy Regionalne w sprawie jego finansowania. Po kilku miesi±cach poci±gi jednak przywrócono.

Pod koniec ubieg³ego roku nowy operator po³±czenia, prywatna spó³ka Arriva/PCC mia³a problemy ze skierowaniem do jego obs³ugi szynobusów. Zamiast nich kursowa³y autobusy.

Jednocze¶nie pojawi³y siê zapowiedzi, ¿e od 1 lutego obs³ugiwana bêdzie jedynie trasa Toruñ-Skêpe. Samorz±d województwa mazowieckiego nie zdecydowa³ siê bowiem na finansowanie po³±czenia na swoim terenie, czyli od Skêpego do Sierpca.

Zapowiedzi siê nie sprawdzi³y i nadal obs³ugiwana jest ca³a trasa. Co wiêcej, wreszcie pojawi³y siê na niej szynobusy.

- Po³±czenie Toruñ-Sierpc bêdzie na pewno funkcjonowaæ do najbli¿szej korekty rozk³adu jazdy, czyli do kwietnia - mówi Tomasz Moraczewski z Kujawsko-Pomorskiego Urzêdu Marsza³kowskiego. - Nie ma zapewnienia samorz±du województwa mazowieckiego, ¿e zap³aci za kursy poci±gu na swoim terenie. Trwaj± jednak rozmowy.

Urz±d Marsza³kowski sk³oni³ Arrivê/PCC, mimo niejasnej na razie sytuacji finansowej, do utrzymania kursów z Torunia do Sierpca. Jest to rekompensata za wcze¶niejsze problemy, które z winy przewo¼nika mieli pasa¿erowie.

- Bêdziemy obs³ugiwaæ po³±czenie Toruñ-Sierpc, bo nie mamy zamiaru skracaæ jakiejkolwiek trasy - zapewnia Maciej Królak, rzecznik prasowy spó³ki Arriva/PCC.

Od 1 lutego po³±czenie to obs³uguj± wreszcie szynobusy. Firma zakupi³a nowe pojazdy i po uzyskaniu zezwoleñ skierowa³a je na trasê Toruñ-Sierpc.

- Naszym celem by³a kolejowa obs³uga po³±czenia. Na wszelki wypadek, by nie wprowadzaæ nowego zamieszania, przez najbli¿sze dni oprócz szynobusów na tej trasie bêd± te¿ podstawiane autobusy. Mo¿e nie do wszystkich pasa¿erów dotar³a wiadomo¶æ o zmianach - mówi Maciej Królak

Zmiany w swoich rozk³±dach od 1 lutego wprowadzi³y natomiast PKP Przewozy Regionalne, które zlikwidowa³y po³±czenia z Grudzi±dza do Wroc³awia i Kwidzyna.
PKP przez cztery lata nie planuje u nas ¿adnych inwestycji

Pawe³ Marwitz
Gazeta Pomorska, 4 lutego 2008

Jedena¶cie, zamiast trzynastu obwodnic, o dwa lata pó¼niejsze, ni¿ liczyli¶my po³±czenie województwa z autostrad± A. Oraz brak jakichkolwiek planów inwestycyjnych PKP w regionie w najbli¿szych latach. Taka jest przysz³o¶æ transportu w Kujawsko-Pomorskiem.

Najpó¼niej w listopadzie bêdziemy mogli podró¿owaæ, z Nowych Marz pod Grudzi±dzem do Trójmiasta, autostrad± A1. Gorzej wygl±da sprawa po³±czenia autostrady z innymi miejscowo¶ciami województwa.

Na Warlubie poczekamy

Okazuje siê, ¿e wêze³ Warlubie, przez który mieszkañcy Kujaw i Pomorza mogliby dostaæ siê na pierwszy odcinek autostrady, powstanie najwcze¶niej za dwa lata. W ramach budowy drugiego etapu autostrady miêdzy Nowymi Marzami a Toruniem.

Oznacza to, ¿e dopiero w roku 2010 a mo¿e 2011 bêdziemy mieli swobodny dostêp do A1. Budowa odcinka do Torunia ma ruszyæ w tym roku. Poprzedni rz±d uzna³, ¿e powinno budowaæ go pañstwo. S±d Administracyjny przyzna³ jednak racjê konsorcjum GTC uznaj±c, ¿e koncesja na budowê A1 jest wa¿na. Nowy minister transportu Cezary Grabarczyk ma rozpocz±æ negocjacje z GTC w tej sprawie.

Inaczej sytuacja wygl±da na odcinku na po³udnie od Torunia do granic województwa. - Ostatnie dzia³ki maj± byæ wykupione do koñca kwietnia - zapewnia Marek Kowalczyk dyrektor bydgoskiego oddzia³u Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Pozwolenie na budowê powinni¶my uzyskaæ do pa¼dziernika.

Bez Brze¶cia i Radzynia

A¿ 13 miast regionu mia³o zyskaæ obwodnice, czê¶ciowo finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. W tej chwili pewne jest powstanie 11 obwodnic.

Po konsultacjach spo³ecznych okaza³o siê, ¿e wspó³finansowanie obwodnicy Brze¶cia Kujawskiego przekracza mo¿liwo¶ci gminy. Inwestycja w obrêbie drogi krajowej mo¿e poch³on±æ tam blisko 100 mln z³, dlatego pieniêdzy trzeba poszukiwaæ gdzie indziej. Tak¿e budowy obwodnicy Radzynia Che³miñskiego nie s± w stanie ud¼wign±æ lokalni samorz±dowcy, dlatego zrezygnowali oni z pieniêdzy w ramach RPO.

W przysz³ym roku ma rozpocz±æ siê natomiast budowa obwodnicy Inowroc³awia. - W imieniu grupy 160 tysiêcy mieszkañców miasta i powiatu inowroc³awskiego apelujê: zabezpieczmy tereny pod budowê dróg dwujezdniowych z Inowroc³awia do Torunia i Bydgoszczy - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowroc³awia.

Zemsta za Arrivê?

Plany centrali PKP nie napawaj± optymizmem. Zanosi siê na to, ¿e województwo kujawsko-pomorskie bêdzie jedynym w kraju, na terenie którego, do 2012 roku, nie bêd± realizowane ¿adne inwestycje z dofinansowaniem unijnym.

Czy¿by pañstwowa kolej m¶ci³a siê w ten sposób za to, ¿e po³±czenia lokalne w naszym regionie (to eksperyment w kraju) od miesi±ca obs³uguje prywatne konsorcjum PCC Arriva, a nie PKP?

Za to samorz±d województwa przeznaczy 20 mln euro na modernizacjê linii kolejowych: Toruñ Wschodni - Grudzi±dz oraz Grudzi±dz - Laskowice Pomorskie.

Najwa¿niejszym zadaniem jest jednak projekt Bit City, czyli po³±czenie szybk± kolej± metropolitarn± Bydgoszczy i Torunia. Projekt ten ma pe³n± dokumentacjê, teraz pozostaje sprawa finansowania tego przedsiêwziêcia szacowanego na 560 mln z³.

- Nie przejmujemy siê tym, ¿e nie znale¼li¶my siê na li¶cie programu operacyjnego "Infrastruktura i ¦rodowisko" - uwa¿a marsza³ek Piotr Ca³becki. - Bêdziemy zabiegaæ w konkursach o pieni±dze na ten cel. I jestem przekonany, ¿e wygramy. Bo jest to bardzo ciekawy projekt.
Za to samorz±d województwa przeznaczy 20 mln euro na modernizacjê linii kolejowych: Toruñ Wschodni - Grudzi±dz

No, wkoñcu!

oraz Grudzi±dz - Laskowice Pomorskie.

A ten remont siê ju¿ powoli zaczyna. W Grudzi±dzu od pi±tku "urzêduje" PPMT.
Dobry tekst - brawo, Nowo¶ci!

Z Kiepur± w tle

Ma³gorzata Oberlan

Nowo¶ci, 7 lutego 2008

W zesz³ym roku gazety rozpisywa³y siê o przypadku Jaros³awa Kiepury. Cz³owieka jednocze¶nie zasiadaj±cego w fotelu dyrektora Biura Prezesa Urzêdu Transportu Kolejowego i Radzie Nadzorczej PKP Przewozy Regionalne. Bior±c pod uwagê, ¿e to od decyzji UTK zale¿y, czy poci±g mo¿e wyjechaæ na polskie tory, a PKP PR ro¶nie prywatna konkurencja - sprawa wydawa³a siê bulwersuj±ca. Oczywi¶cie, wszystkim prócz Ministerstwa Transportu. Przypominam tê historiê, bo jest ona jednym z dowodów na wyj±tkowo silne zwi±zki PKP i UTK. (Inaczej zreszt± byæ nie mo¿e, skoro latami ze sob± wspó³pracowa³y.) Pytanie, jak owe zwi±zki przek³adaj± siê dzi¶ na funkcjonowanie prywatnych firm transportowych w Polsce? Czy historia Arrivy PCC i jej mordêgi w staraniach o dopuszczeniu do u¿ytku duñskich szynobusów ma drugie dno? Przewo¼nik oficjalnie nie puszcza na ten temat pary z ust, choæ widaæ, ¿e pu¶ciæ mog± mu nerwy. Testy (pomy¶lnie) ju¿ zakoñczono, ale prezes UTK wci±¿ nie mo¿e z³o¿yæ parafy na stosownym papierze...

Swoj± drog±, ciekawe jak licz±ce sobie 20-30 lat duñskie sk³ady wypadn± w porównaniu z niemowlakami bydgoskiej PESY. Te, najwy¿ej kilkuletnie cuda znad Brdy, regularnie zbieraj± ciêgi od kolejarzy i, oglêdnie mówi±c, okre¶lane s± mianem „wysoko awaryjnych”. Duñskie szynobusy m³ode nie s±, ale, zdaniem wtajemniczonych, to nie problem. Tak zwane „niemcobusy”, kursuj±ce po torach województw mazowieckiego i pomorskiego, tak¿e maj± po kilkadziesi±t lat, a spisuj± siê dobrze. ¯yczmy wiêc sobie i Arrivie, by duñskie nie by³y gorsze. Dwa miesi±ce w roli myszy eksperymentalnych pasa¿erom wystarcz±.
Lito¶ci, tylko bez wklejania zdjêæ Sz. P. Redaktor. Proponujê dla porz±dku np. winietê gazety wkleiæ.
To by³a dla niej taka ma³a gratyfikacja za napisanie sensownego tekstu (w przeciwieñstwie do bezsensownych wypocin pani Sybilli w przedwczorajszej Pomorskiej)...
Winicjusz!
Nie zgadzam sie z Toba!!
Trzeba troche znajomosci tematu zeby zrozumiec ze pani z "nowosci" pisze g³upoty!!
Proces uzyskania homologacji pod silnymi naciskami i tak juz zosta³ skrocony dla PCC.
Natomiast drugi artyku³ mimo ze moze odgrzewany (nie wiem kiedy mialo miejsce zajscie) jest PRAWDZIWY i przedsawiajacy stan faktyczny!!
Dodatkowo pani Ma³orzacie proponuje sie przejechac SA106!! Tak brudnego taboru to dawno nie widzialem!!!! O ile na zewn±trz to tylko zle swiadczy o przewozniku o tyle w srodku to juz pod jakis paragraf podpada...
Wiem ze silnie kibicujesz Arive ale b±dz prosze OBIEKTYWNY!!
P.S.
Natomiast zupe³nie sie z Toba zgadzam ze uzycie tego zdjecia do artyku³u jest totalnie nie na miejscu ale to tylko swiadczy o warsztacie pani redaktor...
Winicjusz!
Nie zgadzam sie z Toba!!

Masz do tego pe³ne prawo

Trzeba troche znajomosci tematu zeby zrozumiec ze pani z "Nowosci" pisze g³upoty!! Proces uzyskania homologacji pod silnymi naciskami i tak juz zosta³ skrocony dla PCC.

Nie bardzo chce mi siê wierzyæ...

Natomiast drugi artyku³ mimo ze moze odgrzewany (nie wiem kiedy mialo miejsce zajscie) jest PRAWDZIWY i przedsawiajacy stan faktyczny!!

Nie przeczê, ale od nie wnosi niczego nowego, tylko podjudza niechêæ do Arrivy. A komu ma ta niechêæ s³u¿yæ?

Dodatkowo pani Ma³orzacie proponuje sie przejechac SA106!! Tak brudnego taboru to dawno nie widzialem!!!! O ile na zewn±trz to tylko zle swiadczy o przewozniku o tyle w srodku to juz pod jakis paragraf podpada...

Na to nie ma ¿adnego usprawiedliwienia. Przykre, ¿e Polacy to "flejtuchy" i sami siebie nie kontroluj±, brudz±c wokó³ siebie (w Europie Zachodniej taka samokontrola jest we krwi i nikt nie nabrudzi w poci±gu, mo¿e poza ekstremalnymi przypadkami jakis subkultur). Z drugiej strony powinno siê regularnie sprz±taæ tabor, a je¶li tak siê nie dzieje, to wyra¼ny minus dla przewo¼nika.

Wiem ze silnie kibicujesz Arive ale b±dz prosze OBIEKTYWNY!!

Kibicuje tym bardziej, im wiêcej k³ód siê im rzuca pod nogi. Wiem, ¿e nie s± wolni od grzechów, ale ta prasowa nagonka (typowo polska zreszt±) mnie bardzo dra¿ni.
W³asnie otrzymalem info z PCC/Ariva ze MR/MRD dosta³ swiadectwo sprawno¶ci technicznej!
Otwieraæ szampana?
Koniecznie!!
I prosze zeby pañstwo redaktorostwo uderzylo sie w piersi i napisalo o tym z zaznaczeniem ze to i tak w przyspieszonym trybie posz³o
Koniecznie!!
I prosze zeby pañstwo redaktorostwo uderzylo sie w piersi i napisalo o tym z zaznaczeniem ze to i tak w przyspieszonym trybie posz³o

Pewnie jak na polskie realia, to i w przyspieszonym trybie. Ale mamy XXI wiek i podobno jeste¶my w UE - wed³ug takich standardów powinno pój¶æ o wiele, wiele szybciej. Nadal daleko nam do Europy...

Kiedy zatem "Tuborgi"* wyjad± na szlak?



* Dla tych, co nie wiedz±, co to Tuborg
Ale mamy XIX wiek
A u nas w Polsce mamy XXI wiek
I prosze zeby pañstwo redaktorostwo uderzylo sie w piersi i napisalo o tym z zaznaczeniem ze to i tak w przyspieszonym trybie posz³o

redaktorstwo obieca³o, ¿e tak napisze
Wkoñcu! Jak narazie same dobre wie¶ci. Najpierw roboty na linii 209, potem remont w Rogó¼nie, teraz MR-y Ciekawe co jeszcze dobrego nas czeka!
BTW: Czy ktos wie, do jakiej predkosci bedzie podniesiona szlakowa po pracach na 209 i Rogó¼nie?
BTW: Czy ktos wie, do jakiej predkosci bedzie podniesiona szlakowa po pracach na 209 i Rogó¼nie?

209 - 80, a w Rogó¼nie chyba jak narazie 30 (likwidacja 10).

P.S. ¯eby nie by³o tyle dobrych wiadomo¶ci, powiem, ¿e rano w Kozio³ku zdefektowa³ SA106 (prawd. 001) i dzi¶ ca³y czas na "Sierpcu" KKA... O 14 do Grudzi±dza te¿ KKA (ju¿ który¶ dzieñ z rzêdu).
Czyli MR-y zaledwie doprowadza do ladu na obecnie obslugiwanych liniach... Cos mi sie zdaje, ze bez nowych wagonow o obsludze Kwidzyna czy Bydgoszcz - Chelmza mozna zapomniec...
Czyli MR-y zaledwie doprowadza do ladu na obecnie obslugiwanych liniach... Cos mi sie zdaje, ze bez nowych wagonow o obsludze Kwidzyna czy Bydgoszcz - Chelmza mozna zapomniec...

Nie jest przecie¿ powiedziane, ¿e Arriva dostanie te linie do ob³sugi
Od kilku dni mówi siê (w bardzo porz±dnych, zaufanych ¼ród³ach), ¿e Arriva ma zamiar ¶ci±gn±æ z W³och wagony motorowe podobne do naszych SN61. Tak wygl±da "to cu¶"
Pewne nic nie jest. Niemniej intuicja pewne wydarzenia podpowiada.
Od kilku dni mówi siê (w bardzo porz±dnych, zaufanych ¼ród³ach), ¿e Arriva ma zamiar ¶ci±gn±æ z W³och wagony motorowe podobne do naszych SN61. Tak wygl±da "to cu¶"
http://it.wikipedia.org/wiki/Automotrice_ALn_668
wygl±da do¶æ archaicznie, ale spisuje siê dobrze. Mia³em okazjê przez kilka miesiêcy doje¿d¿aæ czym¶ takim do pracy i nawet nie¼le taki wagon radzi³ sobie na górskich liniach. Przyspiesznie oraz sama prêdko¶æ zadowalaj±ca, rozmieszczenie przedzia³ów podobne jak w SN61, standard siedzeñ o wiele lepszy
Lakoniczna notka (pewnie nie usatysfakcjonuje Mechanika ):

Szynobusy ju¿ legalne

Nowo¶ci, 9 Lutego 2008

Po 9 miesi±cach starañ Urz±d Transportu Kolejowego wyda³ wreszcie zgodê Arrivie PCC na u¿ytkowanie duñskich szynobusów.

Pierwszy, który przechodzi³ testy w Instytucie Pojazdów Szynowych w Poznaniu, stoi ju¿ w Toruniu i wyjedzie na tory za kilka dni. Potem do³±cz± do niego 4 kolejne. Wszystkie duñskie sk³ady MR/MRD s± w kwiecie wieku: licz± 20-30 lat. Maj± po dwa wagony, mieszcz± po 200 osób. - To solidne konstrukcje, bezpieczne i wygodne dla podró¿nych - mówi Maciej Królak, rzecznik Arriva PCC. - Starania w UTK o pozwolenie na ich u¿ytkowania trwa³y od maja ubieg³ego roku. Dostali¶my bardzo du¿o uwag i zaleceñ od urzêdu. Wszystkie spe³nili¶my - dodaje.
Jak pisze W. Lemañski - homologacja warunkowa, na 5 pojazdów, na 18 m-cy.
Konduktorze, do Warszawy!

Pawe³ Kêdzia
Nowo¶ci, 12 Lutego 2008

Rok po likwidacji po³±czenia do Dzia³dowa, gdzie pasa¿erowie z Brodnicy przesiadali siê na poci±g do Warszawy, nie ma ju¿ k³opotów z dojazdem do stolicy. I ju¿ nie bêdzie - zapewniaj± PKP.

W lutym ubieg³ego roku PKP Przewozy Regionalne zlikwidowa³y kilka regionalnych po³±czeñ, w tym z Brodnicy do Dzia³dowa. Sta³o siê tak, bo samorz±d województwa warmiñsko-mazurskiego nie chcia³ dop³acaæ do przejazdów. Pasa¿erowie narzekali wówczas, ¿e przez Dzia³dowo brodniczanie doje¿d¿aj± do Warszawy.

W sezonie letnim PKP PR uruchomi³y sezonowy poci±g „Bory Tucholskie” Warszawa - Grudzi±dz - Ko³obrzeg. Pasa¿erowie z zadowoleniem przyjêli ten poci±g, co znajdowa³o odzwierciedlenie w pozytywnych komentarzach na brodnickich stronach internetowych.

W grudniu ubieg³ego roku, gdy na tory w Kujawsko-Pomorskiem wyjecha³y sk³ady prywatnego przewo¼nika PPC/Arriva, PKP uruchomi³o ca³oroczny poci±g „Warmia”. Sk³ad przez Grudzi±dz doje¿d¿a do Warszawy i Krakowa.

- Uruchomienie poci±gu, a w³a¶ciwie tzw. ³±cznika, czyli grupy kilku wagonów do g³ównego poci±gu, „Warmia” w relacji Grudzi±dz - Kraków - Grudzi±dz by³o podyktowane sporym zainteresowaniem pasa¿erów tej linii po³±czeniami z Warszaw± - informuje £ukasz Kurpiewski, rzecznik PKP PR. - Ze wzglêdu na rozpoczêt± w drugiej po³owie ubieg³ego roku modernizacjê trasy Warszawa - Gdañsk nie by³o mo¿liwe ponowne uruchomienie „Borów Tucholskich”. Ograniczona aktualnie przepustowo¶æ odcinka Warszawa - Dzia³dowo pozwoli³a tylko na do³±czenie do ju¿ istniej±cego poci±gu „Warmia” (podstawowa relacja Olsztyn - Kraków - Olsztyn) kilku wagonów zmierzaj±cych do i z Grudzi±dza. Natomiast poci±g sezonowy z Warszawy do Ko³obrzegu pojedzie w tym roku inn± tras± przez Kutno i Bydgoszcz.

W majowy d³ugi weekend, 1 i 3 maja, „Warmia” kursuje do Zakopanego, co umo¿liwia podró¿nym dogodny dojazd do popularnej miejscowo¶ci wypoczynkowej w Tatrach.

Nie wiadomo czy poci±g „Warmia” w obecnej formie bêdzie utrzymany, ale PKP zapewniaj±, ¿e brodniczanie dojad± do stolicy.

- Prace nad rozk³adem 2008/2009 s± na wstêpnym etapie. Niezale¿nie od faktu, czy ostatecznie „Warmia” pozostanie, czy pasa¿erom linii brodnickiej zaproponujemy now± relacjê, na pewno t± tras± bêdzie je¼dzi³ poci±g, którym mieszkañcy Brodnicy bêd± mogli dojechaæ do stolicy kraju - zapewnia £ukasz Kurpiewski.
Czyli co? Przemek! Bêdzie jednak poci±g o którym rozmawiali¶my? To jest: Chojnice-Dzia³dowo-Warszawa-Bia³ystok?
No ja tez z tego tekstu nie wiele rozumiem...
Czyli co? Przemek! Bêdzie jednak poci±g o którym rozmawiali¶my? To jest: Chojnice-Dzia³dowo-Warszawa-Bia³ystok?

Byæ mo¿e, ¿e bêdzie tak jak piszesz! Mimo wszystko s³ysze o tym pierwszy raz
Raczej o Chojnicach to jest wnioskowanie na wyrost. Facet wyra¿a sie nieprecyzyjnie, mówi±c, ¿e "przez Grudzi±dz doje¿d¿a do Warszawy i Krakowa" (zamiast "z Grudzi±dza"), a maj±c na my¶li obecny ³±cznik do "Warmii".
To nie tak. Z ró¿nych pos³yszanych i wyczytanych tekstów ( np. http://transport.asi.pwr....ee.php?p=285370 , ale nie tylko) "zlepi³em" wniosek, ¿e PKP PR przygotowuje tak± relacjê. Rozmawia³em na ten temat z Przemasem.
Zastrzegam - to tylko moje przypuszczenia i dywagacje, ale dzi¶ wyj±tkowo w stanie niewskazuj±cym...
Wczoraj w telegazecie Tv Toruñ pisali o tym ¿e w sobotê Arriva ma zamiar pu¶ciæ duñski Szynobus do Sierpca bilety w cenie z³otówki Czy kto¶ z Was wie co¶ wiêcej o tym
i czy ma jakie¶ foty albo linka do zdjêæ Duñczyków które maj± u nas kursowaæ
Obecnie dzia³a 1 duñczyk i jego zdjêcia s± w internecie na TWB i WRP.

Za http://www.arrivapcc.pl/p...sploatacji.html
===========================
Piotr Rybotycki, Dyrektor Zarz±dzajacy Arriva PCC powiedzial: "Jeste¶my szczê¶liwi, ¿e wreszcie po d³ugim oczekiwaniu mo¿emy zaoferowaæ naszym pasa¿erom ten komfortowy pojazd. Chcemy by je¼dzi³ na tej linii, gdy¿ bardzo d³ugo by³a ona obs³ugiwana komunikacj± zastepcz±. Pragniemy zaprosiæ pasa¿erów w dniach 23 i 24 lutego do jazdy za symboliczn± z³otówke we wszystkich relacjach pomiêdzy stacjami Toruñ Wschodni i Sierpc. Wszystkich naszych klientów raz jeszcze przy tej okazji przepraszamy za zak³ócenia we wczesnym okresie naszej dzialalnosci. Jednocze¶nie zapewniamy, ¿e dalsze poci±gi tego typu bêd± sukcesywnie wprowadzane."

Jazda za z³otówke w weekend 23 i 24 lutego 2008 jest mo¿liwa tylko po zakupieniu specjalnego biletu u konduktora, bez op³aty za wystawienie biletu w poci±gu.
Za karê przewo¼nicy odnowi± dworce kolejowe

Wojciech Giedrys
Gazeta WYborcza, 2008-02-19

Urz±d Marsza³kowski chce, aby kary za spó¼nione lub odwo³ane poci±gi, jakie zap³ac± przewo¼nicy kolejowi, by³y przeznaczane m.in. na odnowê dworców.

- Pieni±dze z kar powinny zasiliæ kolej - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor marsza³kowskiego departamentu infrastruktury. - Mog³yby zostaæ przeznaczone m.in. na rewitalizacjê dworców. O tym, co siê z nimi stanie, ostatecznie zdecyduje zarz±d województwa. To le¿y w jego kompetencjach, a nie naszego departamentu.

Kujawsko-pomorscy przewo¼nicy - PKP Przewozy Regionalne i prywatne konsorcjum Arriva PCC - z³o¿yli ju¿ raporty o punktualno¶ci swoich sk³adów. Dokumenty dotycz± grudnia 2007 r. W ofertach przetargowych na przewozy, jakie z³o¿y³y Urzêdowi Marsza³kowskiemu, obie firmy okre¶li³y punktualno¶æ kursowania - PKP na poziomie 80 proc. a Arriva - 90,5 proc. w miesi±cu. Przy naliczaniu kar pod uwagê brane s± tylko spó¼nienia powy¿ej 10 minut.

Wed³ug szacunków departamentu infrastruktury Arriva za opó¼nione i odwo³ane sk³ady w grudniu i styczniu bêdzie musia³a wysup³aæ ok. 500 tys. z³. Dlaczego a¿ tyle? Pocz±tek dzia³alno¶ci prywatnego przewo¼nika, który wystartowa³ w grudniu, by³ nieudany. Firma mia³a problemy z taborem. Sk³ady siê spó¼nia³y, niektóre siê psu³y i wypada³y z rozk³adu. Przez pó³tora miesi±ca na linii Toruñ-Sierp nie je¼dzi³y poci±gi. Obs³ugiwa³y j± autobusy zastêpcze.

PKP za grudzieñ nie zap³aci ani z³otówki. Spó³ka nie odwo³a³a ani jednego poci±gu i zanotowa³a punktualno¶æ powy¿ej 90 proc. Zdaniem dyrektora Moraczewskiego wp³yw na ni± ma m.in. to, na jakich liniach kursuj± sk³ady: jedno- czy dwutorowych. - Spó¼nienie na trasie dwutorowej to nie jest wielki problem - mówi Moraczewski. - Mo¿na jaki¶ poci±g wyrzuciæ lub przetrzymaæ, a stracone minuty odrobiæ. Natomiast na szlaku jednotorowym mamy mijanki. Nie mo¿na pu¶ciæ nastêpnego poci±gu, jak jeden ju¿ jedzie.

Jak wiêc to usprawniæ? Urz±d Marsza³kowski zamierza w przysz³orocznym rozk³adzie jazdy zlikwidowaæ czê¶æ skomunikowañ. - Arriva zarzuca nam, ¿e czeka na poci±gi, a my naliczamy im karê - mówi Moraczewski. - W umowie nie ma jednak zapisów okre¶laj±cych rodzaje opó¼nieñ. Opó¼nienie to opó¼nienie. Przewo¼nik sam zaproponowa³ nam punktualno¶æ na poziomie 90,5 proc.

Arriva ma uzupe³niæ raport. - Musimy wyt³umaczyæ ka¿d± pozycjê, w przypadku której urzêdnicy mieli w±tpliwo¶ci - mówi Piotr Rybotycki, dyrektor zarz±dzaj±cy Arriva PCC. - Wielko¶æ kar jeszcze nie zosta³a okre¶lona. Nie chcê komentowaæ kwoty 500 tys. z³, która pojawi³a siê w mediach.

Przewo¼nicy kolejowi 10 dnia ka¿dego miesi±ca otrzymuj± zaliczkê za miesi±c, w którym wykonuj± przewozy. Przyk³adowo: do 10 stycznia otrzymuj± pieni±dze na styczeñ. Lutowa rata dla obu firm, która wynosi 4 mln z³, jeszcze nie zosta³a wyp³acona. Stanie siê to, gdy UM przyjmie raporty przewo¼ników. - Jak ju¿ bêdziemy mieæ wszystkie wyliczenia, przyst±pimy do rozmów z Arriv± i my¶lê, ¿e wszystkie w±tpliwo¶ci rozwiejemy - mówi Moraczewski.
I bardzo dobrze Kara musi byæ
A zw³aszcza taka która da po¿ytek miastu podpisuje sie ca³± rêk± pod takim pomys³em karania
I bardzo dobrze Kara musi byæ
A zw³aszcza taka która da po¿ytek miastu podpisuje sie ca³± rêk± pod takim pomys³em karania

Miastu?? Ciekawe...
Czekaj±c na Arrivê
Wybra³am siê w podró¿ po regionie. Arriv±.

Spó¼nienia poci±gów tego konsorcjum to norma. Ale wagony by³y czyste i ciep³e, a obs³uga - przyjazna. Niestety, niesmak podró¿y pozostawi³y... dworce PKP.

Do Wierzchucina docieram o godzinie 5.45. Ciemno, zimno. Dwie panie ra¼nie krocz± w kierunku peronu. Maj± jeszcze chwilê do odjazdu poci±gu do Tucholi (godz. 5.51), wiêc opowiadaj± o Arrivie. - Ró¿nie jest. Raz siê spó¼niaj±, raz nie. Na pocz±tku poci±gi nawet nie je¼dzi³y. Bez uprzedzenia. Ale od miesi±ca siê polepszy³o - mówi Urszula Tichman z Wysokiej. - Bywaj± drobne spó¼nienia. Ale 20 minut to by³o najwiêcej w ostatnim czasie. Przynajmniej na naszej trasie do Tucholi - dodaje.

Potwierdzaj± to Remigiusz z Lniana i jego kolega Piotr. Obaj czekaj± na poci±g do Bydgoszczy. - Nieraz maj± spó¼nienie, ale parê minut tylko. I to najczê¶ciej przy odjazdach z Bydgoszczy, gdy wracamy ze szko³y - podkre¶la Piotr Sobiechowski.

Do t³oku zd±¿yli ju¿ prawie przywykn±æ. - To logiczne. Je¶li jedzie 200 lub 300 osób, a podstawiaj± dwa "pomarañczowe” (szynobusy - przyp. red.) i wagonik, to tam jest t³ok jak diabli - wyja¶nia Remigiusz Redzimski. - Mog³oby byæ wiêcej poci±gów z Bydgoszczy.

Ewa Kotowska jedzie z Jastrzêbia ko³o Laskowic do Bydgoszczy do szko³y. W Wierzchucinie ma przesiadkê. - Ten do Bydgoszczy zawsze czeka na poci±g z Laskowic - zaznacza.

Jest zadowolona z nowego przewo¼nika. - Poci±gi s± lepsze. Wygodne - chwali.
Ale... - Zdarza siê, ¿e drzwi siê otwieraj± w czasie jazdy - mówi Tichman. - Albo siê wcale nie otwieraj± i sama obs³uga poci±gu ma problem z uruchomieniem drzwi. - Stare, pomarañczowe siê psu³y - mówi o taborze Arrivy Remigiusz.

Laskowice Pomorskie
Poci±g do Laskowic mam niestety dopiero o 9.22. A potem tylko dwie minuty na przesiadkê. Nie ryzykujê. Docieram tam samochodem. Na dworcu kupujê bilet na Arrivê do Grudzi±dza. Zostaj± mi jeszcze... dwie i pó³ godziny czekania.

Dworca w Laskowicach mi³o wspominaæ nie bêdê. Podobnie jak inni pasa¿erowie, którym przyjdzie czekaæ tam na po³±czenie. Po 15 minutach siedzenia w przeci±gu jestem przemarzniêta do szpiku ko¶ci. Wielki napis na jedynym sklepie na dworcu obwieszcza, ¿e w ¶rodku kupiê gor±ce napoje. Jednak, gdy pytam o herbatê z cytryn±, sprzedawczyni przecz±co kiwa g³ow±. W rzeczywisto¶ci na ¿aden z gor±cych rarytasów nie mam szansy.

Opó¼niony...
- Poci±g spó³ki Arriva z Grudzi±dza do Laskowic, planowy przyjazd godzina 7.56, opó¼niony oko³o 20 minut - s³yszê z megafonów. Ten z Laskowic do Chojnic, te¿ Arrivy, zamiast o 8.13 odje¿d¿a o 8.15, poci±g z Laskowic do Bydgoszczy wyje¿d¿a o 9.09, czyli 5 minut pó¼niej ni¿ w rozk³adzie. O ile d³u¿ej ja bêdê musia³a czekaæ na mój poci±g, ten do Grudzi±dza? - zastanawiam siê chuchaj±c w zmarzniête rêce.

Nie jest ¼le. Szynobus z do³±czonym do niego wagonem jest podstawiony na peron dobrych kilka minut przed odjazdem. Poci±g odje¿d¿a tylko 3 minuty pó¼niej ni¿ wynika³oby to z rozk³adu.

W koñcu ciep³o
Po prawie trzech godzinach marzniêcia na dworcu siadam w cieplutkim szynobusie. Je¶li Arriva oszczêdza na ogrzewaniu, jak informuj± nas nasi Czytelnicy, to nie w przypadku sk³adu, do którego ja trafiam.

Szyby rzeczywi¶cie nie s± najczystsze, ale mo¿na bez problemu obserwowaæ ¶wiat za nimi. T³oku nie ma. Mimo to wszystkie miejsca siedz±ce s± zajête. - Czy na nastêpnym przystanku mogê przej¶æ do drugiego wagonu? - pytam konduktora. - Ale on nie jest u¿ywany - s³yszê. Pracownik Arrivy jest uprzejmy i spokojny. - Jak to? Widzia³am, ¿e ludzie tam wsiadaj± - upieram siê. - No wsi±¶æ mog±, ale drugi wagon jest nieogrzany. Mamy awariê systemu doprowadzaj±cego tam ciep³o. Je¶li pani ju¿ tutaj ma miejsce, to po co siê przenosiæ?

Szynobus snuje siê spokojnie po torach. - Czêsto je¿d¿± Pañstwo tym poci±giem? Czy zwykle siê spó¼nia? - pytam siedz±cych naprzeciwko. - Nie. Raczej nie. A tym razem siê spó¼ni³? - Trzy, mo¿e cztery minuty. - To prawie nic. Takie drobne opó¼nienia mog± siê zdarzyæ - zezwalaj± pasa¿erowie.

Niektórzy maj± na to wyja¶nienie. - To dlatego, ¿e czekaj± na poci±gi PKP. Doje¿d¿a taki do Laskowic na przyk³ad z Gdañska opó¼niony. Arriva pewno mog³aby jechaæ, ale poczeka na pasa¿erów, którzy chc± przesi±¶æ siê do Grudzi±dza - mówi m³ody cz³owiek.

Doje¿d¿amy do Grudzi±dza. - Proszê, ¿eby wszyscy wysiedli na stacji. Nawet ci, którzy jad± dalej w kierunku Brodnicy - og³asza konduktor. - Musimy odczepiæ drugi wagon, a takie manewry nie mog± siê odbywaæ z pasa¿erami. I dodaje z rozbrajaj±c± szczero¶ci±. - A nie mamy dodatkowego poci±gu, który móg³by podjechaæ po ten wagon i go zabraæ.

Po chwili jednak obs³uga poci±gu zmienia zdanie. Z kabiny konduktora wyskakuje pracowniczka Arrivy i z zadowoleniem informuje: - Nie trzeba wysiadaæ. Tak± decyzjê podjêli¶my. Odczepimy tutaj wagon.

Dziêki temu pasa¿erowie jad±cy w kierunku Brodnicy mog± 25 minut spêdziæ w ciep³ym szynobusie, a nie na zimnym peronie. Te¿ wybieram tê opcjê.

Postanawiam, ¿e jadê do Jab³onowa. - Oczywi¶cie, wystawiê pani bilet. Nie musi pani i¶æ do kasy na dworcu - s³yszê od konduktora. Mam szczê¶cie, bo jadê z Laskowic i ten sam szynobus jedzie dalej. - A pan wsiada dopiero tutaj, tak? To musi pan kupiæ bilet na dworcu - odsy³a konduktor innego pasa¿era. Po chwili dodaje ³agodniej: - To znaczy, je¶li kupi pan u mnie bilet, to bêdê musia³ panu doliczyæ 4 z³ote za jego wystawienie. Na dworcu bêdzie taniej.

Jab³onowo Pomorskie
Poci±g odje¿d¿a z Grudzi±dza punktualnie. Jedzie spokojnie i dociera dok³adnie o czasie do Jab³onowa Pomorskiego. Na dworcu, gdzie dziennie przesiadaj± siê setki pasa¿erów - zimno. Po sali kasowej hula wiatr. Pasa¿erowie czekaj± w przeci±gu. Jest wprawdzie sklepik spo¿ywczy, ale gor±cej herbaty nie kupiê. Aby siê rozgrzaæ, muszê i¶æ i szukaæ kawiarenki w centrum.

Powrotny do Grudzi±dza mam po prawie dwóch godzinach. W szynobusie siadam naprzeciwko Haliny Glinowieckiej z Grudzi±dza. - Dwie godziny musia³am czekaæ na poci±g. Ten z I³awy nie jest w ogóle dopasowany do poci±gu do Grudzi±dza. Nie wiem, kto to tak bezsensownie wymy¶li³. Podziela moje zdanie na temat dworca. - Straszny - mówi siedz±ca naprzeciwko Halina Glinowiecka. - Nie ma gdzie kupiæ ciep³ych napojów, nie ma poczekalni, nie mo¿na nawet skorzystaæ z toalety. Czy tak powinien wygl±daæ powa¿ny przesiadkowy dworzec? - pyta.

Choæ poci±g do Grudzi±dza spó¼nia siê, to "³apiê” jeszcze szynobus do Torunia. Na kolejnych stacjach wsiada coraz wiêcej pasa¿erów. T³oku nie ma, ale nie jest to godzina szczytu dla poci±gów. Potrafiê sobie wyobraziæ, ¿e wcze¶nie rano i popo³udniu szynobus mo¿e pêkaæ w szwach.

Droga Arrivo, masz wyj±tkowo cierpliwych pasa¿erów, skoro tak pob³a¿liwie mówi± o twoich 20-minutowych spó¼nieniach. I choæ podró¿y twoimi poci±gami nie wspominam najgorzej, to przez twoje spó¼nienia by³am skazana na dworce PKP. A to by³ ju¿ koszmar, na który nie by³am przygotowana. £±czê siê zatem w bólu z wszystkimi pasa¿erami naszych kolei. I z rado¶ci± donoszê, ¿e jest szansa, by pó³ miliona z³otych kary, które Arriva musi zap³aciæ za notoryczne spó¼nienia, zosta³o przeznaczone na dworce w regionie. To ¶wietny pomys³ Panie Marsza³ku. Byle tylko PKP wiedzia³o, co zrobiæ z tymi pieniêdzmi!

POMORSKA
http://kwidzyn.naszemiast...nia/821331.html

Powiat. Marsza³ek Mieczys³aw Struk spotka³ siê z wójtami Sadlinek i Gardei w sprawie poci±gu. Wiosn± ruszy remont torowiska

Niewykluczone, ¿e od maja przywrócone zostanie po³±czenie kolejowe na trasie Kwidzyn-Grudzi±dz. Wójtowie Sadlinek i Gardei rozmawiali na ten temat z marsza³kiem Mieczys³awem Strukiem. W spotkaniu wziêli tak¿e udzia³ Eugeniusz Manikowski z Departamentu Infrastruktury w Gdañsku oraz Zdzis³aw Jab³onowski, dyrektor Zarz±du Dróg Wojewódzkich w Gdañsku.

Wójtowie rozmawiali z wicemarsza³kiem na temat proponowanych przez Urz±d Marsza³kowski rozwi±zañ, które mog³yby wp³yn±æ na poprawê jako¶ci po³±czeñ komunikacyjnych miêdzy Kwidzynem, Sadlinkami, Gardej± i Grudzi±dzem. Z pocz±tkiem lutego PKP zlikwidowa³y po³±czenie na trasie Kwidzyn-Grudzi±dz, przez co Sadlinki i Gardeja zosta³y zupe³nie pozbawione transportu kolejowego.

Marsza³ek Struk obieca³, ¿e po³±czenia kolejowe z województwem kujawsko-pomorskim zostan± przywrócone. Zgodnie z ustaleniami, jeszcze w tym roku Zarz±d Dróg Wojewódzkich wpisze drogê wojewódzk± nr 532, ³±cz±c± Gardejê i Sadlinki, do planu remontowego. Ponadto...

- PKP zapowiada remont linii kolejowej w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, pomiêdzy Gardej± a Rogó¼nem – zapewnia wicemarsza³ek Struk. - Prace zostan± przeprowadzone wiosn±, tak wiêc w kwietniu lub maju bêdzie mo¿na wznowiæ po³±czenia z Kwidzyna do Grudzi±dza. Po zakoñczeniu remontu, polegaj±cego m.in. na wymianie tysi±ca podk³adów, prêdko¶æ poci±gów wzro¶nie na razie tylko do 30 km/h. Wspólnie z PKP podejmiemy starania o remont torowiska, który pozwoli na zwiêkszenie prêdko¶ci do 60 km/h.

Marsza³ek doda³, ¿e po wznowieniu bêd± na tej trasie kursowa³y cztery pary poci±gów, czyli tak jak mia³o to miejsce prze 1 lutego.

- Samorz±d wojewódzki bêdzie dop³aca³ do ruchu pasa¿erskiego na tej trasie, ale mamy nadziejê, ¿e województwo kujawsko-pomorskie tak¿e siê do³o¿y – mówi³ wicemarsza³ek.
Kara dla Arrivy, PKP bez zarzutu

Ma³gorzata Oberlan
Nowo¶ci, 23 Lutego 2008

Pó³ miliona? 300 tysiêcy? A mo¿e, jak liczy dyrektor Piotr Rybotycki, jedynie 150 tys. z³ za grudzieñ? Faktem jest, ¿e jak±¶ karê za spó¼nienia w grudniu Arriva PCC marsza³kowi zap³aci.

Choæ nie wiadomo jeszcze jak±, ju¿ zaczê³o siê dzielenie skóry na nied¼wiedziu. Publicznie pad³y s³owa o tym, ¿eby kary wyegzekwowane od obu przewo¼ników kolejowych w województwie, czyli Arrivy i PKP PR, przeznaczyæ na odremontowanie dworców. - Nareszcie! - ucieszy siê niejeden podró¿ny, a z pewno¶ci± i niejeden gospodarz miasta, od lat niemog±cy siê uporaæ z dworcow± obskurno¶ci± i brzydot±. To znany problem: „My remontu nie sfinansujemy, bo to obiekt nie nasz, tylko PKP”. Szefostwo Arrivy PCC nie zamierza jednak pozbywaæ siê sum, o których donosz± media, czyli trzystu, a nawet piêciuset tysiêcy z³otych.

Liczyd³a bywaj± ró¿ne

- Karê na pewno zap³acimy, ale raczej nie w takiej wysoko¶ci - mówi Piotr Rybotycki, dyrektor zarz±dzaj±cy Arrivy PCC. - Nie kwestionowa³bym sumy oko³o 150 tysiêcy z³otych. Wiele zale¿y od tego, jak rozstrzygniêty zostanie problem „zawinienia”, czyli odpowiedzialno¶ci przewo¼nika za spó¼nienia oraz temat komunikacji zastêpczej. Wiele opó¼nieñ mia³o zwi±zek ze skomunikowaniem poci±gów. A je¶li chodzi o komunikacjê autobusow±, która uruchomili¶my, to trudno zgodziæ nam siê z tym, by p³aciæ za to karê. Na autobusy wydali¶my 300 tysiêcy z³otych z w³asnej kieszeni. Urz±d Marsza³kowski nie dofinansowuje tego typu przejazdów i to jest ju¿ dla nas wystarczaj±ca kara.
Reklama

W ofertach przetargowych na przewozy, które z³o¿y³y Urzêdowi Marsza³kowskiemu, Arriva i PKP Przewozy Regionalne okre¶li³y punktualno¶æ kursowania: Arriva na poziomie 90,5 procent w miesi±cu, a PKP - 80 procent. Przy naliczaniu kar pod uwagê brane s± tylko spó¼nienia powy¿ej 10 minut. Obie firmy z³o¿y³y ju¿ raporty o punktualno¶ci marsza³kowi. Pañstwowa kolej nie ma na sumieniu w grudniu ¿adnego odwo³anego poci±gu, a jej punktualno¶æ przekroczy³a 90 procent. Prywatna grzechów ma wiele.

Bo tabor by³ za skromny

Wystarczy przypomnieæ, ¿e od samego startu, który mia³ miejsce 9 grudnia, Arriva odwo³ywa³a swoje sk³ady, nara¿a³a pasa¿erów na d³ugie czekanie na skutek spó¼nieñ. Zastêpcza komunikacja autobusowa na linii Toruñ-Sierpc funkcjonowa³a pó³tora miesi±ca. Problemem Arrivy by³ bardzo skromny tabor. Do niedawna dysponowa³a tylko 15 szynobusami: 13 u¿yczonymi przez marsza³ka i 2 w³asnymi. Dopiero w lutym na torach pojawi³ siê jej duñski szynobus typu MR/MRD. Kolejne cztery sukcesywnie, po testach i badaniach, bêd± wprowadzane w najbli¿szych miesi±cach. Urz±d Transportu Kolejowego, bez którego decyzji ¿aden poci±g na tory wyjechaæ nie ma prawa, zapewnia, ¿e prywatnemu przewo¼nikowi niczego nie utrudnia³, a wrêcz przeciwnie (czytaj rozmowê poni¿ej).

- W mijaj±cym tygodniu z³o¿yli¶my marsza³kowi dodatkowe wyja¶nienia dotycz±ce raportu z punktualno¶ci. Pod koniec lutego spotkaæ mamy siê z wicemarsza³kiem Bartoszem Nowackim i wyja¶niæ w±tpliwo¶ci - mówi dyrektor Rybotycki.

Dotacje do kontroli

Przewo¼nicy zostali poproszeni te¿ o z³o¿enie raportu z tego, jak wykorzystali marsza³kowsk± dotacjê. Jak widaæ, urzêdnicy do serca bior± sobie wyniki ujawnionego ostatnio raportu NIK, dotycz±cego organizacji i nadzoru przewozów kolejowych przez samorz±dy województw. Kontrola dotyczy³a okresu 2004 - sierpieñ 2006 i wytkniête naszemu województwu nieprawid³owo¶ci nie obci±¿aj± ekipy Piotra Ca³beckiego, urzêduj±cej od listopada 2006 roku, ale z pewno¶ci± wyostrzaj± czujno¶æ dzi¶ rz±dz±cych.

Wobec Arrivy wykazali¶my du¿o zrozumienia

Ma³gorzata Oberlan
Nowo¶ci, 23 Lutego 2008

Z WIES£AWEM JAROSIEWICZEM, prezesem Urzêdu Transportu Kolejowego w Warszawie, rozmawia Ma³gorzata Oberlan.

Bez ¶wiadectwa z UTK ¿aden pojazd nie wyjedzie na tory. Duñski szynobus zbadano dopiero w lutym, choæ PCC Rail od miesiêcy siê o to stara³o. Dlaczego homologocja w przypadku prywatnej kolei pasa¿erskiej Arriva PCC trwa³a tak d³ugo? Pojawi³y siê opinie, ¿e „prywatnemu rzuca siê k³ody pod nogi”.

To wcale nie by³ d³ugi okres. PCC Rail, bo to ono sk³ada³o wniosek, uczyni³o to 12 wrze¶nia 2007 roku. Ale by³ to wniosek bezprzedmiotowy, bo bez wyników badañ szynobusu. Zgodnie z przepisami, mogli¶my odmówiæ jego przyjêcia i czekaæ na komplet dokumentów. Wykazali¶my jednak zrozumienie. Przyjêli¶my niekompletny wniosek i zgodzili¶my siê na sukcesywne dostarczanie wyników badañ, które duñski pojazd przechodzi³ w Instytucie Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Urzêdnicy analizowali cz±stkowe dokumenty, a firma na bie¿±co by³o informowana, czego jeszcze brakuje.

Ostatecznie wyda³ Pan pozytywn± decyzjê 7 lutego.

Tak. Na drugi dzieñ po tym, jak przewo¼nik dostarczy³ ostatni z brakuj±cych dokumentów, dotycz±cy uk³adu hamowania. Duñski szynobus otrzyma³ ¶wiadectwo dopuszczenia do eksploatacji - na razie na okres próbny. Po jego pozytywnym przej¶ciu bêdzie móg³ ubiegaæ siê o bezterminowe dopuszczenie do u¿ytku.

Bior±c pod uwagê otwieranie siê polskiego rynku kolejowego na prywatnych przewo¼ników, jakie wyzwania staj± w najbli¿szym czasie przed Urzêdem Transportu Kolejowego?

Urz±d Transportu Kolejowego od dawna dostosowuje siê do wymagañ stawianych przez Europejsk± Agencjê Kolejow± (ERA), tak¿e w zakresie dopuszczania taboru kolejowego i bezpieczeñstwa systemu kolejowego. W ¿adnym kraju unijnym nie s± dopuszczane do u¿ytku pojazdy kolejowe bez zbadania, jak wspó³pracuj± z krajowymi systemami sterowania ruchem. A te bywaj± ró¿ne w ró¿nych pañstwach. Polska jest jednym z najbardziej otwartych krajów, je¶li chodzi o certyfikacjê kolejnictwa. Jednocze¶nie posiada jednak jeden z najwy¿szych wska¼ników bezpieczeñstwa. Wska¼nik ten, co prawda, w 2004 roku zacz±³ siê stopniowo pogarszaæ, ale ju¿ dwa lata pó¼niej nast±pi³a istotna poprawa. Popieramy i bêdziemy popieraæ rozwój kolejnictwa, ale pod warunkiem bezwzglêdnego zachowania norm bezpieczeñstwa.
Marsza³ek obiecuje powrót lokalnych poci±gów

Krzysztof A³adowicz
Gazeta Wyborcza, 2008-02-24

Urz±d Marsza³kowski chce przywróciæ po³±czenia na trasach, gdzie od lat nie kursuj± poci±gi. Urzêdnicy zastanawiaj± siê te¿ nad budow± linii z Bydgoszczy do Koronowa
W ci±gu kilkunastu ostatnich lat Polskie Koleje Pañstwowe zawiesi³y po³±czenia na kilku trasach w regionie. T³umaczy³y, ¿e je¼dzi tam zbyt ma³o pasa¿erów i ich utrzymanie siê nie op³aca. Teraz jest szansa, ¿e na niektóre odcinki wróc± poci±gi. - Analizujemy to przede wszystkim od strony finansowej i prawnej - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzêdu Marsza³kowskiego. - Za wcze¶nie jeszcze na konkrety, ale jeste¶my powa¿nie zainteresowani przejêciem od Polskich Linii Kolejowych kilku tras, którymi by¶my administrowali i zarz±dzali.

Ma³o tego - urz±d zamierza równie¿ przygotowaæ szczegó³ow± dokumentacjê dotycz±c± budowy trasy kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa. Na odcinku do Maksymilianowa bieg³aby ona po dotychczasowej linii na Gdañsk, a dalej odbija³aby w lewo i przez lasy dociera³aby do tej miejscowo¶ci. Dziêki temu nasze miasto mia³oby krótsze, a tym samym szybsze po³±czenie z Tuchol± i Chojnicami. - Szacujemy koszt budowy tego odcinka na 60 mln z³ - mówi Moraczewski. - To du¿o mniej ni¿ budowa dwujezdniowej szosy o wysokich parametrach. Dziêki temu jest szansa na zmniejszenie ruchu samochodowego i przekonanie mieszkañców do korzystania z kolei.

Na jakich trasach jeszcze chcia³by uruchomiæ przewozy marsza³ek? Najbardziej zaawansowane s± prace nad odcinkiem Bydgoszcz-Che³m¿a. Jest szansa, ¿e poci±gi wróc± na ni± od wrze¶nia. Urz±d zastanawia siê tak¿e nad przejêciem torów po³o¿onych miêdzy Bydgoszcz± a Kcyni±, ¯ninem a Inowroc³awiem, Inowroc³awiem a Kruszwic± oraz Tuchol± a Koronowem.

Z uruchomienia po³±czeñ na ostatniej trasie bardzo cieszy³yby siê w³adze starostwa tucholskiego. - Sami przez moment zastanawiali¶my siê nad poprowadzeniem tej linii, ale koszty przedsiêwziêcia przeros³yby nasze mo¿liwo¶ci - mówi Piotr Broszkiewicz, cz³onek zarz±du powiatu. - Ale mo¿emy pomy¶leæ np. nad systemem dop³at do biletów dla dzieci doje¿d¿aj±cych do szkó³. My¶lê, ¿e spo³eczno¶æ by³aby zadowolona, kiedy na tej malowniczej trasie znów pojawi³y siê poci±gi

W³adze starostwa tucholskiego my¶l± równie¿ o uruchomieniu poci±gów turystycznych z Terespola Pomorskiego do Pruszcza Bagienicy.

Urzêdnicy w poci±gach

Zgodnie z ustaw± o transporcie kolejowym samorz±dy w kraju mog± przejmowaæ linie kolejowe o znaczeniu lokalnym od PKP za darmo, a wtedy ich utrzymanie i dop³acanie do kursowania poci±gów, spocznie na barkach urzêdów. Do tej pory jednak niewiele z samorz±dów z tego korzysta³o, choæ w ca³ym kraju nieczynnych jest a¿ 4 tys. km tras.
Wobec Arrivy wykazali¶my du¿o zrozumienia

Nowo¶ci, 23 Lutego 2008

Nie chwal±c siê znalaz³em siê na TYM zdjêciu (pierwszy plan) do artyku³u

A to artyku³ z dzisiejszych Nowo¶ci Co¶ siê autor nie lubi podpisywaæ
Nowo¶ci Co¶ siê autor nie lubi podpisywaæ

... siê podpisa³, tylko bydgoski edytor nie lubi autorów z Torunia
A wiêc jest te¿ szansa na po³±czenie z Unis³awiem
Jak tak to super
A wiêc jest te¿ szansa na po³±czenie z Unis³awiem
Jak tak to super

Jeny, czytaæ potrafisz? Setki razy na tym forum by³ wa³kowany ten temat, a Ty wci±¿ zadajesz jedno i to samo pytanie. Niewiele Ci brakuje, ¿eby wylecieæ, wiêc siê pilnuj.
Jeny, czytaæ potrafisz?

Mo¿e czytaæ potrafi, ale na mapach siê nie zna
1500 wagonów z Cargo Wagon

Toruñska spó³ka PKP Cargo Wagon, która jest podmiotem ze 100-procentowym udzia³em PKP Cargo, przekaza³a pó³toratysiêczny naprawiony wagon towarowy.
Z tej okazji firmê odwiedzi³ 19 lutego Wojciech Balczun, nowy prezes Zarz±du PKP Cargo S.A.
Taki wynik toruñska firma osi±gnê³a w ci±gu niespe³na trzech lat, to jest od czasu jej powstania w lipcu 2005 roku.
Firma zatrudnia ponad 80 osób. Ich pracê wspiera coraz nowocze¶niejszy park maszynowo-diagnostyczny. Niedawno stanowiska naprawy pow³ok, bocznego poszycia i pod³óg wagonów wyposa¿ono w wysoko wydajne ³ukowe spawarki elektryczne, zabudowano czteromodu³ow± wagê do badania pomiaru nacisku zestawów ko³owych oraz uruchomiono tokarkê ko³ow± do ich obróbki.
Firma ma plany rozwoju. Chce byæ aktywnym partnerem dla spó³ki-matki na konkurencyjnym rynku transportowym. Trzyletnia umowa zawarta miêdzy obu firmami zak³ada wykonanie do 2010 roku po oko³o 630 napraw rewizyjnych i g³ównych wagonów rocznie, w tym zw³aszcza napraw wêglarek.

http://logistyka.wnp.pl/1...3222_1_0_0.html
Z Torunia do Ciechocinka i z Bydgoszczy do Che³m¿y przez Unis³aw
Jeszcze w tym roku bêd± nowe po³±czenia kolejowe w naszym regionie.

Po o¶miu latach przerwy w Unis³awiu ponownie zatrzymaj± siê poci±gi. Toruñ za¶ zyska bezpo¶rednie po³±czenie z Ciechocinkiem. "Przekazali¶my pieni±dze na remont torów na trasie: Bydgoszcz - Che³m¿a” - t³umaczy Tomasz Moraczewski z Urzêdu Marsza³kowskiego:
Jeszcze nie wiadomo jaki przewo¼nik bêdzie obs³ugiwa³ trasê Bydgoszcz - Che³m¿a. "Szykuje siê ostra walka miêdzy Arriv± a PKP Przewozy Regionalne. Byæ mo¿e do³±czy jeszcze kto¶ inny” - dodaje Moraczewski:
Pierwszy poci±g z Torunia Wschodniego do Ciechocinka ruszy ju¿ w czerwcu, z kolei z Bydgoszczy do Che³m¿y przez Unis³aw prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

http://www.pomorska.pl/ap...NOSCI/997115654
Bardzo dobrze, ¿e przywrócone zostan± po³±czenia bezpo¶rednie z Ciechocinkiem. Przyda³aby siê jeszcze konkurencyjna z PKSem oferta biletowa. Jaki¶ bilet rodzinny, etc.
Poci±g wróci na stary tor

Po o¶miu latach przerwy mieszkañcy Che³m¿y znów pojad± poci±giem do Bydgoszczy. PKP Polskie Linie Kolejowe ju¿ rozpoczê³y remont torowiska.
Renowacja torów zakoñczy siê w lipcu, ale ju¿ w maju bêdzie og³oszony przetarg, który wska¿e przewo¼nika obs³uguj±cego trasê. Urz±d Marsza³kowski udostêpni zwyciêzcy trzy nowoczesne szynobusy. Pierwsze poci±gi ³±cz±ce Bydgoszcz z Che³m¿± wyjad± na tory w drugiej po³owie sierpnia.
Przywrócenie kolejowego po³±czenia obu miastom nie oznacza, ¿e mieszkañcy Fordonu bez problemu dojad± przez Che³m¿ê na dworzec Toruñ Wschodni. Z kolei torunianie nie bêd± mogli bez przesiadki wybraæ siê tym szlakiem np. na stok narciarski do Unis³awia. - Na pocz±tek musimy okre¶liæ przepustowo¶æ linii, ¿eby zobaczyæ, ile poci±gów mo¿e po niej je¼dziæ - mówi Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzêdu Marsza³kowskiego. - Je¶li nie bêdzie ¿adnych przeciwwskazañ technicznych i starczy nam pieniêdzy, nie jest wykluczone, ¿e wyd³u¿ymy po³±czenie do Torunia.
Liniê ³±cz±c± Bydgoszcz z Che³m¿± zlikwidowano w 2000 r., bo przynosi³a du¿e straty. Teraz sytuacja siê zmieni³a. - Osiem lat temu nie mieli¶my szynobusów - mówi Marek Ostrowski, zastêpca dyrektora w Kujawsko-Pomorskim Zak³adzie Przewozów Regionalnych w Bydgoszczy. - Na wszystkie linie musieli¶my wystawiaæ wagon z lokomotyw±, a to generowa³o koszty. Poza tym dop³aty by³y zbyt ma³e.
Tym razem na dofinansowanie przewozów pasa¿erskich na tej trasie zarezerwowano w tegorocznym bud¿ecie województwa prawie 2 mln z³. Na dwa kolejne lata zaplanowano ³±cznie 5 mln z³.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Toruñ

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,5177932.html
No tak z Che³m¿y do Torunia to taka strasznie d³uga droga i kosztuje pewnie maj±tek. To mo¿e powinni¶my siê cieszyæ, ¿e te kurs bêd± a¿ do Che³m¿y, a nie np. do Unis³awia czy Fordonu.
W Che³m¿y mo¿na siê przesi±¶æ do Torunia przecie¿ i na odwrót
Teraz kolej na Grudzi±dz i W³oc³awek
Maciej Czarnecki
2008-05-20, ostatnia aktualizacja 2008-05-20 16:09

Tramwajem i autobusem po Toruniu, poci±giem do W³oc³awka lub Grudzi±dza, a potem jeszcze przez godzinê lokalnymi autobusami. Ju¿ wkrótce bêdzie mo¿na odbyæ tak± podró¿ na jeden bilet.

Urz±d Marsza³kowski prowadzi rozmowy z w³adzami Torunia, W³oc³awka i Grudzi±dza w sprawie wprowadzenia biletów regionalnych, które bêd± funkcjonowaæ jak bilet aglomeracyjny miêdzy Toruniem a Bydgoszcz±. - Ta nazwa jest zastrze¿ona dla komunikacji toruñsko-bydgoskiej, ale ca³a reszta bêdzie identyczna - mówi szef departamentu infrastruktury Kujawsko-Pomorskiego Urzêdu Marsza³kowskiego, Tomasz Moraczewski.

Za podró¿ do W³oc³awka czy Grudzi±dza i mo¿liwo¶æ korzystania przez godzinê z lokalnej komunikacji miejskiej torunianie zap³ac± 10,5 z³ (z przejazd w dwie strony 13,5 z³). Dotychczas p³acili 10 z³ do W³oc³awka i 11 z³ do Grudzi±dza za sam± tylko jazdê kolej±. To niewielka ró¿nica, ale nie dla tych, którzy pokonuj± trasê kilka razy w tygodniu. Z my¶l± o nich wprowadzone zostan± specjalne miesiêczne sieciówki - za bilet uprawniaj±cy do korzystania z poci±gów i komunikacji miejskiej w jednym mie¶cie zap³acimy 119 z³ w jedn± i 193 z³ - w dwie strony. Natomiast mo¿liwo¶æ podró¿owania poci±gami i ¶rodkami komunikacyjnymi w obu miastach bêdzie kosztowaæ odpowiednio 164 z³ i 238 z³.

- Odbyli¶my ju¿ spotkania robocze z przedstawicielami miast oraz spó³ki PKP Przewozy Regionalne, która obs³uguje trasê Toruñ-W³oc³awek, i konsorcjum Arriva PCC, której poci±gi je¿d¿± do Grudzi±dza - mówi Moraczewski. - Teraz wszystko w gestii rad miejskich. Musz± przeg³osowaæ odpowiednie uchwa³y. Potem podpiszemy wzory umów, które s± ju¿ gotowe.

Nie wiadomo jeszcze, czy do programu do³±cz± Aleksandrów Kujawski, Solec Kujawski i Che³m¿a, które nie maj± w³asnej komunikacji miejskiej, ale byæ mo¿e dop³ac± czê¶æ kosztów biletu. Kiedy pojawi± siê bilety regionalne? Je¶li rady miejskie Torunia, W³oc³awka i Grudzi±dza przeg³osuj± szybko uchwa³y, byæ mo¿e ju¿ latem.

Bilet aglomeracyjny

Zosta³ wprowadzony od 1 stycznia br. Maj±c go w kieszeni, mo¿emy pojechaæ poci±giem z Torunia do Bydgoszczy - lub odwrotnie - a nastêpnie jeszcze przez godzinê korzystaæ z miejskich autobusów i tramwajów. Pozwala na przejazd od stacji Toruñ Wschodni do stacji Bydgoszcz G³ówna.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Toruñ
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,5231004.html
Powinien to zrobiæ Kolega Kopernik, ale niech mu bêdzie i go wyrêczê:
http://www.nowosci.com.pl...103486&IdTag=25
Poci±g „Warmia” do Warszawy nie odchodzi ju¿ codziennie, ale w weekendy.

Przecie¿ Warmia kursuje codziennie!!
Poci±g „Warmia” do Warszawy nie odchodzi ju¿ codziennie, ale w weekendy.

Przecie¿ Warmia kursuje codziennie!!
Zawsze mialem wyrobione zdanie na temat tej gazety
No nie Przemo
Zawsze mialem wyrobione zdanie na temat tej gazety
No nie Przemo

A jak Ja natomiast by³em przekonany, ¿e ten artyku³ napisa³a niejaka pani O. ...
Niewa¿ne jakie, wa¿ne ¿eby w ogóle mieæ jakie¶ zdanie. To odró¿nia cz³owieka od reszty fauny.


Tu by siê przyda³a "ma³a" korekta - chyba ¿e faktycznie co¶ siê zmieni³o i A1 ma i¶æ przez Czernikowo i Lipno .
Ca³a ta siatka dróg jest przesuniêta w prawo - S-5 zaczyna siê w Ostromecku, biegnie powy¿ej Che³m¿y i zahacza o Grudzi±dz, równolegle do widocznej na mapie drogi krajowej 5; ciekawie przestawia siê S-10, wysz³a pó³nocna obwodnica Torunia
http://www.finanse.wp.pl/...ml?ticaid=163d0

Dro¿ej z PKP i PKS 08:35 12.07.2008
sobota
Rosn±ce koszty energii elektrycznej i paliwa do lokomotyw ju¿ za kilka dni odczuj± pasa¿erowie poci±gów w ca³ym kraju. Spó³ka PKP Przewozy Regionalne od poniedzia³ku podwy¿sza bowiem ceny bardzo popularnych biletów turystycznych oraz miesiêcznych dla osób doje¿d¿aj±cych do pracy czy szko³y. W ¶lad za kolejowym wkrótce zdro¿eje tak¿e transport autobusowy i morski.
Za bilet turystyczny (wa¿ny od pi±tku wieczorem do poniedzia³ku rano) na przejazd w klasie pierwszej zap³acimy 99 z³ (o 19 z³ wiêcej ni¿ dot±d), a w drugiej - 69 z³ (wiêcej o 9 z³). Podwy¿ki cen biletów okresowych obejm± przede wszystkim trasy ³±cz±ce du¿e miasta z ich satelitami. Na przyk³ad mieszkañcy oddalonego od Warszawy o 46 km ¯yrardowa zap³ac± teraz miesiêcznie za dojazdy do pracy 199 z³ zamiast jak do tej pory 187 z³.
Dro¿ej± tak¿e inne bilety okresowe. Na przyk³ad za bilet tygodniowy z Gdyni do W³adys³awowa (42 km), czyli z Trójmiasta nad otwarte morze, zap³acimy 63 z³ (do niedzieli 61 z³). Dwutygodniowy bilet podro¿eje na tej trasie o 5 z³, a jego nowa cena wyniesie 122 z³.
Zasada jest prosta - im d³u¿szy termin wa¿no¶ci biletu, tym wiêksza podwy¿ka. St±d te¿ na tej trasie za miesiêczny zap³acimy 199 z³, czyli 12 z³ wiêcej, za¶ bilet kwartalny zdro¿eje z 467,5 z³ do 498 z³ - o 30,5 z³ wiêcej.
Ceny biletów, które zostan± objête zmianami, obowi±zywa³y od 2005 r. - t³umaczy Pawe³ Ney, rzecznik prasowy spó³ki PKP Przewozy Regionalne w Warszawie. W tym czasie nasze koszty znacz±co wzros³y.
Nie zmieni± siê op³aty za jazdê na podstawie biletów miesiêcznych poci±gami pospiesznymi. To dobra wiadomo¶æ dla pasa¿erów najpopularniejszej w kraju trasy Warszawa - £ód¼. W ci±gu jednego dnia korzysta z niej ¶rednio 10 tys. osób. Dla nich bilet miesiêczny nadal bêdzie kosztowa³ 440 z³. Zmiany w taryfach PKP Przewozy Regionalne przychodz± w momencie, gdy spó³ka zaczyna wychodziæ na prost± i zarabia coraz wiêcej pieniêdzy dziêki wzrostowi liczby pasa¿erów. W I kwartale tego roku PKP PR przewioz³y 43,5 mln pasa¿erów, a¿ o 2,5 mln wiêcej ni¿ w tym samym okresie roku ubieg³ego.
Liczba osób korzystaj±cych z biletów sieciowych (g³ównie tygodniowych i dwutygodniowych) wzros³a a¿ trzykrotnie. Firma nie informuje dok³adnie, ilu pasa¿erów korzysta z biletów okresowych i turystycznych, ale zapewnia, ¿e liczba ta stale ro¶nie. To w³a¶nie w nich oraz doje¿d¿aj±cych do pracy podwy¿ka uderzy najbardziej.
Na razie nie bêdzie podwy¿ek op³at za przejazdy poci±gami InterCity. Tutaj korekta taryfy mia³a miejsce w kwietniu - ¶rednio o 3-4 proc. zdro¿a³y bilety na trasach powy¿ej 160 km. Wie¶æ o podwy¿ce cen biletów w PKP wywo³a³a lawinê. Wy¿sze ceny biletów zapowiadaj± ju¿ wcze¶niej poszczególne oddzia³y PKS. Od 10 lipca podnosi ceny PKS w Mr±gowie, który obs³uguje znaczn± czê¶æ pó³nocno-wschodniej Polski. Podwy¿ka na ró¿nych trasach wyniesie 6-8 proc., np. bilet z Gi¿ycka do Warszawy podro¿eje z 35 z³ do 38 z³, a Mr±gowa do Warszawy - z 33 z³ do 35 z³.
Do podwy¿ek szykuje siê wiêkszo¶æ przedsiêbiorstw PKS. Podwy¿ka jest nieunikniona, ceny paliwa wzros³y o 20 proc. Od 15 sierpnia lub na pocz±tku wrze¶nia bêdziemy zmuszeni wprowadziæ 5-7-proc. podwy¿kê na liniach lokalnych, a od czerwca ju¿ podnie¶li¶my o 7-8 proc. ceny na liniach dalekobie¿nych - mówi Jan Popio³ek, dyrektor ds. transportu i sprzeda¿y PKS w Krakowie. Równie¿ PKS Warszawa zapowiada podwy¿kê o kilka procent w najbli¿szym czasie. Na tym nie koniec. Nale¿y spodziewaæ siê tak¿e wzrostu cen us³ug przewo¼ników morskich. Co prawda niektóre firmy, jak np. kursuj±cy z Gdyni do Sztokholmu Armator, ju¿ wcze¶niej wprowadzi³y dop³aty paliwowe, to jednak teraz mog± zwiêkszyæ ich wysoko¶æ.
Jan Warcho³, prezes zarz±du Polskiej ¯eglugi Ba³tyckiej, zapewnia, ¿e pasa¿erowie pokrywaj± jedynie czê¶æ wzrostu kosztów wynikaj±cych z podro¿enia cen ropy. W spó³ce Polferries dop³aty paliwowe obowi±zuj± od 1 grudnia ubieg³ego roku, czyli wprowadzono je pó¼niej, ni¿ zanotowano gwa³towny wzrost kosztów paliwa.

POLSKA Gazeta Krakowska
Kazimierz Netka
Toruñ. Ch³opiec wpad³ do Wis³y przez dziurê w mo¶cie
Trwaj± poszukiwania szesnastolatka, który wpad³ do Wis³y przez dziurê w mo¶cie kolejowym w Toruniu.

Ch³opak wraz z kolegami odprowadza³ na dworzec jednego ze znajomych mostem, który jest zamkniêty dla ruchu pieszego. Od kilkunastu godzin trwa akcja poszukiwawcza policji i stra¿aków.

Do zdarzenia dosz³o w poniedzia³ek oko³o godziny 19.00. Ch³opcy odprowadzali na Dworzec G³ówny jednego ze znajomych mostem, który jest zamkniêty dla ruchu pieszego. - Piêciu nastolatków chcia³o skróciæ sobie drogê i przeszli mostem kolejowym pomiêdzy Dworcem Miasto a Dworcem G³ównym - informuje rzecznik toruñskiej policji Wioletta D±browska.

M³odzi ludzie zaczêli najpierw na w³asn± rêkê szukaæ kolegi. Trwa³o to oko³o dwóch godzin. Gdy poszukiwania nie przynios³y skutku, wszyscy wrócili do domów. Dopiero po godzinie 23.00 jeden z nich opowiedzia³ mamie o ca³ym zdarzeniu i ta kobieta zaalarmowa³a policjê.

Stra¿acy i policjanci wraz z psami tropi±cymi natychmiast rozpoczêli sprawdzanie terenu gdzie dosz³o do wypadku. Stra¿acy na ³odziach p³ywali wzd³u¿ brzegu Wis³y. Niestety, nocne poszukiwania nie przynios³y jednak rezultatu.

Ca³y czas trwaj± poszukiwania 16-latka. Policjanci z Ogniwa Wodnego penetruj± Wis³ê. Funkcjonariusze w patrolach oraz przewodnicy z psami tropi±cymi sprawdzaj± nabrze¿e rzeki.

link
Kurde i zamkn± most ;/
nikt nie wkleja³, wiêc nadrabiam

Jakie szanse na szynobus?

W minionym tygodniu w³odarze Bia³ych B³ot, Szubina i Kcyni radzili o wznowieniu kursów kolejowych z Go³añczy przez Kcyniê i Szubin do Bydgoszczy. Kolejne spotkanie odbyæ siê ma na pocz±tku listopada. Czy mieszkañcy tych gmin doczekaj± siê szynobusu? - Jeste¶my optymistami - mówi± w³adze Kcyni.

Najbardziej zainteresowani przywróceniem po³±czeñ kolejowych na swoim terenie wydaj± siê byæ w³odarze gminy Kcynia.

K³opoty z dojazdem

I nic dziwnego. Komunikacja autobusowa jest w mie¶cie niewystarczaj±ca, a tak popularne w innych miejscowo¶ciach busy kursuj± tu sporadycznie, i to tylko do Szubina. Mieszkañcy maj± du¿e problemy z podjêciem pracy np. w Bydgoszczy.

W miniony pi±tek w³adze Kcyni podpisa³y umowê z Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei w Warszawie. Na zlecenie samorz±du wykona on szereg badañ dotycz±cych rewitalizacji po³±czenia.

Ustal±, czy warto

Przeprowadzone zostan± m.in. konsultacje spo³eczne. Instytut ma ustaliæ ile osób z po³±czenia bêdzie korzystaæ, jakie godziny kursowania szynobusu by³yby najdogodniejsze, jakie grupy mieszkañców zamierzaj± korzystaæ z po³±czeñ kolejowych i w jakim celu?

Opracowanie gotowe ma byæ ju¿ pod koniec listopada. Gmina przeznaczy³a na to 15,5 tys. z³. W tym tygodniu przedstawiciele instytutu spodziewani s± w Kcyni. Ponoæ ju¿ ze wstêpnych badañ - które wykonano - wynika, ¿e przywrócenie po³±czeñ kolejowych ma sens.

W Kcyni rozwa¿ano dwie trasy poci±gu: z Go³añczy przez Kcyniê - Szubin, Bia³e B³ota do Bydgoszczy i po³±czenie przez Kcyniê - Nak³o do Bydgoszczy.

Bia³e B³ota i Szubin s± "za”

Rozmowy z udzia³em w³adz Szubina i Bia³ych B³ot, do których dosz³o w minionym tygodniu, wykaza³y, ¿e obie te gminy zainteresowane s±, by szynobus kursowa³ jednak przez Szubin, a nie przez Nak³o. Na pocz±tku listopada maj± siê odbyæ kolejne rozmowy w tej sprawie, w których udzia³ wezm± tak¿e przedstawiciele Urzêdu Marsza³kowskiego.

Tymczasem ju¿ we wrze¶niu pad³y ze strony przedstawicieli Urzêdu Marsza³kowskiego zapewnienia, ¿e samorz±d województwa na przywrócenie po³±czeñ kolejowych w rejonie Kcyni, zamierza przeznaczyæ w przysz³ym roku 2,5 mln z³. To dobrze rokuje tej inwestycji.

Rynek kolejowy pod artyku³em jest chyba jedna z pierwszych fotek SA106-001
Ciekawe czym to bêd± je¼dziæ?
Ju¿ brakuje sprzêtów...
Ciekawe czym to bêd± je¼dziæ?

I kto bêdzie je¼dzi³? Zapewne kolejny przetarg, umowy ramowe, protesty...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bolanda.keep.pl


  • © The miomir show Design by Colombia Hosting